Podsumowanie 2023/2024
Laboratoria Przyszłości – podsumowanie działań w roku szkolnym 2023/2024
Nasza szkoła SP Łajski kolejny rok uczestniczy w ogólnopolskim programie Laboratoria Przyszłości. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Dzięki otrzymanemu wsparciu, wszyscy uczniowie szkoły korzystają z nowoczesnych narzędzi i technologii wspierających edukację. W naszej szkole realizowane są zajęcia z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Uczniowie klas 2, 3 oraz 5c uczestniczyli w zajęciach Lego Programowania z wykorzystaniem klocków LEGO EDUCATION. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie.
Uczniowie na lekcjach informatyki oraz podczas Tygodnia Matematyki zapoznali się również z drukarką 3D. Poznali zasadę działania urządzenia oraz obserwowali proces projektowania i drukowania modeli 3D.
Na lekcjach fizyki i chemii w kl 7-8 wykorzystano narzędzia z Modułów edukacyjnych. Uczniowie przy użyciu akcesoriów zawartych w zestawach mieli możliwość przeprowadzenia i obserwowania doświadczeń fizycznych dotyczących przyrody.
- STEAM siła i ruch: wyznaczanie drogi, prędkości wózka i badanie wpływu siły tarcia na ruch, korzystanie z wyrzutni wózków, ruch po pochylni, badanie wpływu masy na przyspieszenie pojazdów
- STEAM - moc, praca, wydajność: wyznaczanie mocy i pracy
- Moduł elektryczność kl. 8 - budowanie obwodów elektrycznych, pomiar napięci i natężenia oraz obliczanie mocy żarówki
- Modele atomów kulkowe - układanie modeli tlenków i wodorotlenków, kwasów i soli
Na zajęciach koła chemiczno – fizycznego uczniowie klas 7 i 8 korzystali z:
- STEAM właściwości materii : badanie wpływu temperatury na proces dyfuzji, przygotowywanie mieszanin jednorodnych i niejednorodnych, budowanie cząsteczek z modeli kulkowych, badanie ciśnienia hydrostatycznego - nurek Kartezjusza, badanie właściwości dwutlenku węgla - skaczące rodzynki,
- Moduł elektryczność - budowanie obwodów elektrycznych, pomiar napięci i natężenia oraz obliczanie mocy żarówki
- Moduł Energia - Źródła i przemiany: badanie wpływu różnych źródeł energii na moc żarówki
W klasach 5 – 6 na lekcjach biologii uczniowie wykorzystywali mikroskopy do obserwacji komórek i tkanek roślinnych oraz zwierzęcych, a w klasach VII uczniowie mogli obejrzeć fragmenty skóry i naskórka zwierząt.
Na matematyce wykorzystano bryły szkieletowe oraz zestawy Geolegs do poznania tajników geometrii przestrzennej.
Najmłodsi na zajęciach mogli wybrać się w Kosmos. Dzieci poznały naszych sąsiadów we wszechświecie, dowiedziały się jak wygląda Układ Słoneczny, dzięki zestawom Na tropach nauki STEAM - Układ Słoneczny
Aparat Sony Cyber - shot z kamerą, gimbal ręczny, mikrofony towarzyszyły społeczności uczniowskiej podczas uroczystości szkolnych, wycieczek czy zajęć pozalekcyjnych.
W ramach obchodów Tygodnia Matematyki zorganizowano miedzy innymi warsztaty Laboratoria Przyszłości.
Klasy 4 i 5 poznały zasadę działania drukarki 3D, obserwowały proces projektowania i drukowania modeli 3D. Warsztaty poprowadzili p. Tadeusz Czaplicki i p. Jacek Hepner
Klasy 6 – uczestniczyły w warsztatach fizyczno-chemicznych zorganizowanych przez p. Ewę Winek i p. Kamilę Czerniakiewicz. Uczniowie obserwowali, jak i również przeprowadzali różne eksperymenty chemiczno – fizyczne. Otrzymali tlen z wody i drożdży, wyprodukowali dwutlenek węgla z octu i sody, badali napięcie powierzchniowe mleka, palność wodoru…
Klasy 7 i 8 z p. Tomaszem Kazberukiem zaangażowane były w zajęcia Lego programowanie. Uczniowie budowali i programowali wybrane projekty Lego kształtowali wyobraźnię przestrzenną, rozwijali pomysłowość i twórcze działania, współpracowali w grupie.
Podsumowując w roku szkolnym 2023/2024 przeprowadzono :
- 261 godzin zajęć dodatkowych w ramach programu Laboratoria Przyszłości
- 152 uczniów brało czynny udział w zajęciach, w tym 15 dzieci z orzeczeniem
- 15 nauczycieli prowadziło zajęcia lekcyjne, pozalekcyjne oraz warsztaty z wykorzystaniem zakupionego sprzętu
Koordynator projektu Laboratoria Przyszłości
Kamila Czerniakiewicz