• Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży

• Polsko-Ukraińska Wymiany Młodzieży

W związku z otrzymaną dotacją z Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Polsko-Ukraińska Wymiany Młodzieży w naszej szkole w dniach 22 – 29 września 2017r. gościliśmy 25 uczniów wraz z 3 wychowawcami z Taraszańskiego Gimnazjum ERUDYT – ZOSZ I Stopnia. Głównym celem spotkania była integracja i wzajemne przybliżenie historii i tradycji uczestnikom wymiany głównie poprzez sztukę: muzykę, plastykę, język, literaturę i zajęcia integracyjne. Zajęcia i spotkania artystyczne młodzieży, oparte były na wspólnej pracy nad przygotowaniami do koncertu i wystawy, miały na celu przyczynić się do zintegrowania obu grup, wzajemnego poznania – w tym poznania wzajemnej historii, języka i kultury, zwłaszcza Mazowsza, a w szczególności powiatu legionowskiego. Zajęcia odbywały się w formie interaktywnej i interdyscyplinarnej. Wspólne spotkanie miało za zadanie:

- zdobycie nowych umiejętności muzycznych i plastycznych, w tym nauka języka na poziomie podstawowej komunikacji, doświadczeń, wiedzy na temat kultury, tradycji i obyczajów innego kraju – w tym zwłaszcza rodzinnych miejscowości i regionów uczestników wymiany;

- zainicjowanie dialogu międzykulturowego – przełamanie barier i stereotypów narodowych, nawiązanie wzajemnych przyjaźni i bliskich relacji, zachęcenie do dalszych indywidualnych kontaktów i spotkań;

- zainspirowanie i zmotywowanie uczestników do samodzielnej inicjatywy, tworzenie nowych wspólnych działań, a także do brania udziału w przyszłych projektach partnerskich o zasięgu międzynarodowym;

- kształtowanie postaw i nastawienia do innych opartego na otwartości i zrozumieniu – szacunki dla innych – nie tylko osób innej narodowości i kultury, ale też osób z niepełnosprawnością – promowanie społeczeństwa Włączającego.

Zakres planowanych działań obejmował:

- Interaktywne warsztaty muzyczne i plastyczne – poznanie nowych instrumentów z różnych kultur, w tym polskiej i ukraińskiej; nauka gry na mało znanych instrumentach; praca nad repertuarem i wspólny występ – koncert; poznanie technik malarskich i plastycznych i praca nad wspólną wystawą.

- Wieczorki polsko-ukraińskie – nauka historii, kultury i języka poprzez wspólne zabawy, gotowanie, śpiewanie i granie oraz czytanie poezji.

- Wycieczki po okolicy i do Warszawy – poznanie historii i kultury, zwłaszcza regionu, poprzez wycieczki do: Pałacu w Jabłonnie, do Warszawy – spacer śladami Fryderyka Chopina, do Muzeum Historycznego w Legionowie, do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich stron wszystko się udało zrealizować.

Dziękujemy Władzom gminy Wieliszew za umożliwienie noclegu w internacie mieszącym się na terenie Gminnego liceum oraz wszystkim Tym dzięki, którym doszło do tego spotkania.

Marek Tarwacki

• Przydział sal na zebranie 27.09.2017 godz.17:00

KLASA IVA -Wych. Iwona Banaszek - Sala 104
            KLASA IVB -Wych. Kamila Dzierlatka - Sala 102