Zajęcia świetlicowe w I semestrze

W roku szkolnym 2017/2018 w zajęciach organizowanych przez wychowawców świetlicy szkolnej brało udział ponad dwustu uczniów . Spędzaliśmy wspólnie czas od godziny 7:00 do 17:00 (w zależności od potrzeb dzieci i planu lekcji).

Naszym celem jest pomoc dzieciom w odkrywaniu  i rozwijaniu ich zainteresowań, zapewnienie wszechstronnej opieki, pomoc w odrabianiu prac domowych oraz stworzenie atmosfery jak najbardziej przyjaznej dzieciom. Pracowaliśmy według ustalonego na początku roku planu pracy, który zakładał omawianie tematów z zakresu:

• historii i geografii Polski
  • sztuki, muzyki, literatury
  • kultury osobistej
  • poznawania siebie i tolerancji dla innych
  • relacji  międzyludzkich, takich jak przyjaźń czy więzi rodzinne
  • ekologii i zdrowego stylu życia
  • polskich tradycji i zwyczajów
  • sportu i kultury czasu wolnego

Wrzesień był miesiącem,  w którym poznawaliśmy siebie nawzajem, przypominaliśmy zasady jakie obowiązują w świetlicy i innych miejscach w szkole ( tj. korytarze, stołówka). Dużo rozmawialiśmy i bawiliśmy się wspólnie, po to by nauczyć się zabawy w grupie i otwartości na potrzeby innych.  W kolejnych miesiącach dzieci uczestniczyły  w zajęciach plastycznych, podczas których rozwijały  swoją kreatywność, sprawność manualną i poznawały  nowe sposoby spędzania czasu wolnego. Zadbaliśmy o to aby naszym wychowankom nie zabrakło materiałów do pracy takich jak kolorowe koraliki, papiery, bibuły, klej na gorąco, gumowe koraliki do prasowania, farby oraz barwniki w proszku, masy plastyczne, materiały krawieckie i wiele innych. Praca odbywa się w grupach lub indywidualnie zawsze pod okiem nauczycieli. Wspólnie tworzyliśmy  dekoracje na różne okazje i drobne okazjonalne upominki, z których najbardziej cieszyły świąteczne pierniki (dziękujemy za pomoc Pani Dagmarze Lipińskiej), kartki świąteczne, stroiki oraz ozdoby choinkowe, szyliśmy materiałowe skarpety, skrzaty , misie,  przytulanki , zawieszki.               Zakupiliśmy duże ilości nowych gier planszowych, puzzli, klocków, materiałów i narzędzi plastycznych , dekoracyjnych oraz sprzęt sportowy.

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”  staraliśmy się codziennie czytać  książki o różnych tematykach oraz wspólnie omawiać i analizować  przeczytane fragmenty (oczywiście często przeszkodą w tym była naturalna potrzeba zabawy i odreagowania po lekcjach, którą nasze dzieci stawiają ponad wszystko). Inscenizacja wierszy i wspólne czytanie wprowadziły dzieci w świat książki.

W grudniu  do naszego zespołu dołączył Pan Aleksander Miętek, który zadbał o to, żeby również poza sezonem „ boiskowym” nasi wychowankowie mieli okazję poczuć sportowe zmęczenie.

W ramach zajęć muzycznych dzieci z zerówek codziennie uczestniczyły  w zabawach słuchowo-ruchowych oraz rytmice. Dzieci z klas 1-3  ( i chętne dzieci starsze) uczęszczały na zajęcia wokalne prowadzone przez Panią Małgorzatę Traczyk.

Serdecznie dziękujemy za ten semestr wszystkim dzieciom, rodzicom , wychowawcom i czekamy na to co przyniesie semestr letni.

Dorota Kieszek                                                                                                                                                           Anna Miętek

Wychowawcy świetlicy :      Dorota Kieszek

Anna Miętek