Wrzesień nad Powidzkim Klasy 6 w kinie Młyn Gąsiorowo - wyjazd integracyjny klasy IIIC Zbiórka dla Magdy Sprzątanie Świata "Wyrwani z niewoli" Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej świetlicy Europejski Dzień Języków Paraolimpiada Dzieci i Młodzieży Światowy Dzień Serca Wycieczka klas zerowych Zaczarowany las Jasia i Małgosi  Z Łajsk nad Bałtyk Projekt ekologiczny kl. 0C I 6A Klasa 3C w Teatrze Kamienica Akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile” 2022r Jest „BOSKO” Kuratoryjny konkurs języka angielskiego 2021 EUROPA I JA Klasa 0a w kinie i teatrze Wycieczka klasy 6A I 6B na Powązki Sprzątanie grobów Ślubowanie klas pierwszych 2021 "Czerwony Kapturek w wielkim mieście" English Projects 6A Muzeum Powstania Warszawskiego Mikołajki w 6b Mikołajki w klasie 3c Jasełka 2021 Zdrowie w bajce Mity greckie - wystawa prac uczniów klas V Spotkanie z autorką książek dla dzieci Kl. 5B, 6A i 6B w Teatrze Kamienica w Warszawie Dzień bez plecaka Pierwszy Dzień Wiosny Rekolekcje Wielkopostne Pani policjantka u przedszkolaków Wycieczka do Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Historia w pudełku Akcja Żonkile Tydzień matematyki FOX 2022 Światowy Dzień Ziemi Świetlik - wyniki Półkolonie Paraolimpiada 2022 Presentation - English speaking countries

Wydarzenia 2021/22

Spotkanie z autorką książek dla dzieci

Pod koniec lutego bieżącego roku Szkoła Podstawowa im. S. Moniuszki w Łajskach miała niewątpliwą przyjemność i zaszczyt gościć w swoich progach bardzo popularną  pisarkę Panią Justynę Bednarek. Spotkanie zostało zorganizowane dla dzieci z zerówki oraz edukacji wczesnoszkolnej. Młodsze dzieci przed spotkaniem przeczytały i omawiały książkę pisarki o tematyce ekologicznej pt.: „Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”, starsze zaś zakończyły właśnie omawianie bardzo lubianej przez dzieci  lektury szkolnej pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

Na początku spotkania pani Justyna opowiedziała o sobie i początkach swojej przygody z pisarstwem, która, jak się okazało, zaczęła się wcale nie tak dawno temu. O pisaniu książek autorka marzyła od dziecka, ale swoje marzenia zaczęła wcielać w życie dopiero siedem lat temu, udowadniając tym samym, że na ich realizację nigdy nie jest za późno. Pierwszą książką, jaką napisała były właśnie przygody kolorowych skarpetek. W swojej dotychczasowej karierze  pani Justyna napisała w sumie około sześćdziesiąt książek głównie dla dzieci. Napisanie niektórych z nich zajęło autorce kilka miesięcy, ale były też takie, które powstały w ciągu kilku godzin. Dodatkowym atutem książek autorki są niezwykle barwne i przyciągające wzrok ilustracje, zarówno samej okładki jak i całej zawartości, tak że trudno przejść obok nich obojętnie.

W kolejnej części spotkania dzieci zadawały pytania, na które pani Justyna cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała. Dzieci ciekawiło zarówno życie osobiste pisarki jak np. gdzie mieszka, czy ma dzieci, zwierzęta, jak również to, skąd czerpie pomysły i inspiracje do kolejnych książek. Najbardziej interesowało je jednak skąd pomysł na napisanie książki o przygodach zwykłych skarpetek. Jak się okazało, nie było to przypadkowe- w domu pani Justyny nieustannie zawieruszały się skarpetki, a konkretnie jedna z pary, co doprowadziło do tego, że stała się posiadaczką worka pełnego pojedynczych skarpet. Dodatkowym impulsem do powstania tej niezwykłej książki było znalezienie na ulicy jednej skarpetki identycznej z taką, która jej zaginęła. To wszystko spowodowało, że postanowiła je „ożywić” i opisać, co się z nimi dzieje, kiedy znikają. W taki oto sposób powstały cztery tomy książki o zagubionych skarpetkach, a piąta ma ukazać  się już niebawem. Autorka zachęcała bardzo dzieci do czytania książek podkreślając, iż każda z nich nie tylko ubogaca naszą wiedzę, słownictwo i wyobraźnię, ale również jest jedyną w swoim rodzaju przygodą, nowym życiem.

Spotkanie z niezwykłym człowiekiem jest idealną sposobnością do przeprowadzenia profesjonalnego wywiadu. Dwoje uczniów z naszej szkoły przeprowadziło rozmowę z autorką zadając starannie przemyślane pytania. Dla młodego człowieka jest to niezwykłe doświadczenie pełne nie tylko emocji i niezapomnianych wrażeń, ale również bardzo pouczające zarówno pod względem nowo zdobywanej wiedzy jak również umiejętności konstruowania pytań i prowadzenia dialogu.

W związku z tym, iż wiele dzieci przyniosło na spotkanie z pisarką  książki jej autorstwa,  pisarka znalazła czas również na to, aby każdemu dać pamiątkowy autograf. Na zakończenie spotkania dzieci sprawiły niespodziankę pisarce i zaprezentowały przygotowane specjalnie na tą okazję wiersz i piosenkę oraz wręczyły samodzielnie wykonane  upominki w postaci zrobionych na drutach skarpet oraz prac plastycznych.

Mamy nadzieję na więcej takich spotkań z ciekawymi i utalentowanymi ludźmi, żeby pokazywać naszym uczniom jak różne bywają ludzkie ścieżki i jak ciekawe mogą być zawody, z którymi związali swoje życie.

Katarzyna Barabasz i Katarzyna Kupnowicka