Nawigacja

Paraolimpiada 2017 Sprzątanie świata Dni Muzyki i Języków Obcych Zerówki:) Zielona szkoła klas 7 Kl. 7 w POLIN Pierwszaki na basenie Pierwszoklasiści pamiętajcie Wizyta Naukowców z USA Pani Jesień w 0c Warsztaty z udziałem Policji Dzień Edukacji Narodowej w 1A Śladami Kubusia Puchatka Sprzątanie świata Konkurs Humanistyczny Oc w odwiedzinach przedszkolu Pokazy sokolnicze Dzień Papieski Pamiętamy o tych, którzy odeszli.. Spotkanie ze Sztuką - Brass Federacja Galeria Figur Stalowych Dzień Pluszowego Misia w 0c Lekcja bezpieczeństwa Kto ty jesteś? Święto Niepodległości PASOWANIE KLAS PIERWSZYCH ŚWIĄTECZNE NASTROJE w 0c Jasełka 2017 Razem możemy więcej! klasy 1 w MH Przedłużamy świąteczny czas. WOŚP 2018 mateMAGIKa 2018 Warszawska Syrenka Światowy dzień liczby π Warsztaty psychologiczno-pedagogiczne Rusza 2. Debata Oksfordzka Klasy 1 w Ratuszu Kodowanie Na Dywanie Pokazy fizyczno-chemiczne Wiosna w Wymysłach Debata oksfordzka 2018 Światowy dzień Zespołu Downa Spotkanie autorskie z poetką Hanną Niewiadomską Gra miejska z udziałem klasy VIa DZIEŃ ZIEMI 2018 Wizyta specjalistów z Finlandii Pudełko zwane wyobraźnią… Warsztaty z Pierwszej Pomocy Ozobot w klasie IIA Spotkanie z aktorami Teatru Trzynastka Gminny konkurs przyrodniczy Warsztaty ogrodnicze w klasach pierwszych Klasa 1a w Planetarium Święto Konstytucji 3 Maja Paraolimpiada w Legionowie Święto Gminy Wieliszew 2018 Klasy I w Muzeum Etnograficznym Ciao Italia! Projekt „Uczymy się od siebie” Uniwersytet Dziecięcy Dyplom uznania

Wydarzenia 2017/18

Święto Niepodległości

 

16 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyła się akademia  z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów kl. 6a i 6b pod kierunkiem p. J. Ziemichód i  p. L. Lewandowskiej. Oprawą muzyczną inscenizacji zajął się p. R. Krzyżek, a oświetleniem i nagłośnieniem p. P. Kuna. Autorkami pięknej dekoracji w kolorach: białym i czerwonym były p. Agnieszka Kuśmirek i p. Kinga Szcześniak.

Na początku Zuzanna Pogorzelska i Paulina Izdebska, opowiadając o polskich bohaterach i wieszczach, zaprosiły wszystkich do obejrzenia występu.

Następnie narratorki: Lena Brzezińska, Paulina Bogusławska i Wiktoria Mariańska przedstawiły losy naszej ojczyzny od I rozbioru w 1772 r. do wybuchu I wojny światowej w 1914 r. W międzyczasie Marcin Woźniak, Jakub Ojdana i Łukasz Dębowski wcielili się w role zaborców i rozerwali flagę Polski na znak zabrania jej ziem. Mocną stroną tego montażu słowno-muzycznego była piosenka „Miejcie nadzieję”, wykonana przez Blankę Jóźków i Patrycję Baran z kl. 7b. Potem Maciej Turek wspaniale zagrał na saksofonie pieśń: „Wojenko, wojenko”.

W jednej z kolejnych scen można było zobaczyć młodzieńca idącego na wojnę, który opuszcza rodzinny dom i swoją mamę, w innej – żołnierza żegnającego się z narzeczoną. W tych rolach wystąpili: Igor Chojnacki, Amelia Przybyłowska oraz Filip Kopczyński i Cesia Giovanini, która przepięknie zaśpiewała piosenkę: „Rozkwitały pąki białych róż”, czym wzruszyła publiczność. W role pozostałych żołnierzy wcielili się: Mikołaj Strzelczyk, Oskar Falkiewicz, Mateusz Wereszka z kl. 5b, Remigiusz Redlicki, Maciej Turek i Oskar Warzyński. Gdy pojawili się na scenie, usiedli wokół ogniska i opowiadali o trudach wojny, tęsknocie za bliskimi i nadziei na odzyskanie wolności. Jeden z nich otrzymał list od córki, w rolę której wcieliła się Matylda Mączyńska i pięknie odczytała słowa pełne miłości i tęsknoty za tatą. Tego dnia nie mogło również zabraknąć takich pieśni patriotycznych, jak: „Legiony” czy „Przybyli ułani pod okienko”, wykonanych przez chór w składzie: Paulina Izdebska, Oliwia Mikłowska, Wiktoria Przybylska, Wiktoria Wrzesińska, Sola Bodnar, Cesia Giovanini, Kornelia Janiszewska, Marysia Przybyłkowska, Patrycja Baran oraz Blanka Jóźków.

Gdy pojawił się dźwięk dzwonu, na scenę weszli uczniowie, którzy wcielili się w rolę przechodniów, spacerujących ulicami Warszawy 11 listopada 1918 r. Przekazali sobie radosną nowinę. Podniosłą atmosferę uroczystości podkreślił wiersz recytowany przez Natalię Walkiewicz i Igę Zduńczyk. Apel zakończyła piosenka „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”.

Po ostatnim z trzech występów, które miały miejsce tego dnia, odtwórcy ról i widzowie zostali mile zaskoczeni przez uczniów kl. 0 i 3a, którzy przy akompaniamencie p. K. Krzyżek zaśpiewali utwór: „Wojenko, wojenko”. Aktorzy byli szczęśliwi, że ktoś docenił ich pracę i również przygotował się na tak ważny dzień.

Na zakończenie występujący zostali nagodzeni przez Dyrekcję oraz pozostałych widzów gromkimi brawami, co świadczy o tym, że występ był ciekawy i ich poruszył. Takie uroczystości są potrzebne, ponieważ kształcą postawę patriotyczną i uczą młodzież szacunku do historii.

 

Uczniowie kl. 6a

Zdjęcia tutaj

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Łajskach
    ul.Kościelna 63
    05-119 Legionowo
  • 022 782 22 83

Galeria zdjęć