INFORMACJE O SZKOLE

PATRON

Patronem naszej szkoły jest Stanisław Moniuszko.

Kompozytor, dyrygent oper, orkiestr symfonicznych i chórów oraz pedagog.

W roku szkolnym 2004/2005 w naszej szkole przeprowadziliśmy kompanię "Bohater", której celem był doproawadzenie do nadania szkole imienia. W wyniku przeprowadzonej ankiety wśród nauczycieli, uczniów i rodziców wyłonione zostało nazwisko Stanisława Moniuszki. Szereg jego atutów utwierdził wszystkich w przekonaniu, iż niezwykłe cechy kompozytora należy w pełni przybliżyć współczesnemu pokoleniu. Na wybór ten na pewno miał wpływ fakt, że nasza szkoła ma wieloletnie tradycje i sukcesy muzyczne. Propozycja ta została zaakceptowana przez Radę Pedagogiczną i przystąpiliśmy do działań związanych z nadaniem imienia.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli zgłębiali wiedzę o utalentowanym artyście oraz z orgomną pasją malowali portrety twórcy opery narodowej. Z zapałem uczestniczyli też w licznych konkursach: literackim, plastycznym oraz w konkursie wiedzy o Stanisłąwie Moniuszce. Z zaangażowaniem przepięknie śpiewali utwory i recytowali wiersze podczas III Sejmiku Samorządu Uczniowskiego. Nasza społeczność opracowałą tomik poezji o Stanisławie Moniuszce oraz przygotowałą Biesiadę Moniuszkowską dla społeczności lokalnej. Odwiedziliśmy również Wilno - miasto, w którym kompozytor twórczo spędził częsć swojego życia.

Cała akcja zakończyła się uroczystością nadania imienia szkole dnia 3 czerwca 2005 roku. Od tej chwili dzień 3 czerwca jest obchodzony jako Święto Szkoły.