ORKIESTRA DĘTA fb

Początki

ORKIESTRA DĘTA

W roku szkolnym 2008/2009 przy pomocy Stowarzyszenia „Aktywni dla Łajsk” w naszej szkole powołano do życia ORKIESTRĘ DĘTĄ.

Projekt klasy orkiestry dętej jest naturalną konsekwencją wcześniejszych działań i wygranego konkursu na pilotażowe wprowadzenie go w Polsce jako innowacji pedagogicznej w zakresie lekcji muzyki w szkole podstawowej (projekt powstał w Stanach Zjednoczonych wiele lat wcześniej, przeniesiony następnie do państw Unii Europejskiej - np. w Niemczech w ciągu 15 lat trwania projektu metodę zastosowano w 1200 szkołach).

Wygrawszy konkurs na pilotaż projektu w Polsce Szkoła Podstawowa w Łajskach uzyskała bardzo konkretne wsparcie: 20 nowych instrumentów dętych, podręczniki i nuty dla całej orkiestry, partytury i materiały dydaktyczne dla nauczycieli muzyki, cykl szkoleń dotyczących metody (4 spotkania dwudniowe, które odbywają się w Niemczech).

Tym samym Szkoła Podstawowa w Łajskach metodę klasy orkiestry dętej będzie wprowadzała w Polsce, dokładając do istniejącego programu własne doświadczenia i wiedzę z zakresu integracji uczniów niepełnosprawnych ze zdrowymi rówieśnikami poprzez edukację włączającą z wypracowaną muzykoterapeutyczną ścieżką klasy orkiestry dętej (pierwszej w Polsce!).

Aby projekt osiągnął sukces niezbędne są: instrumenty, materiał dydaktyczne, opracowanie metodyczne (Fundacja Yamaha i instrumentarium C. Orffa) - ten początek już mamy za sobą. Teraz niezbędni są kompetentni nauczyciele muzyki i ich zaangażowanie oraz dalsze instrumentarium.

Dzięki wdrożeniu projektu klasy orkiestry dętej lekcja muzyki może stać się jednym z najbardziej lubianych przedmiotów w szkole. Nic nie jest tak skuteczne ani tak ciekawe, jak uczenie się w praktyce. Stosując metodę dętej orkiestry nauczyciel otrzymuje możliwość zrealizowania programu nauczania poprzez naukę gry solowej na poszczególnych instrumentach, a także gry zespołowej w orkiestrze. Teoria napełnia się życiem, zaczyna służyć wychowaniu.

Udział w projekcie klasy orkiestry dętej poprzez pogłębienie poczucia wspólnoty, zwiększenie motywacji do pracy, pogłębienie umiejętności koncentracji zapewnia uczniom dobry start, wpływa na osiąganie przez nich wysokich wyników nie tylko na lekcjach muzyki.

Projekt ten rozpoczęli w naszej szkole uczniowie obecnej klasy czwartej. Pod okiem nauczycieli muzyki p. Justynu Niegierysz oraz profesjonalnych muzyków uczniowie od września ćwiczą swoje umiejętności. Pierwszy próbny pokaz odbył się 9 grudnia podczas Konferencji poświęconej Edukacji Włączającej.

UCZNIOWIE KLASY IV W CZASIE JEDNEJ Z PRÓB