ORKIESTRA DĘTA fb

Polsko-niemieckie warsztaty muzyczne

9 maja 2010 roku orkiestra dęta z naszej szkoły wyjechała na warsztaty muzyczne do MIĘDZYNARODOWEGO CENTRUM SPOTKAŃ MŁODZIEŻY CAMP RODOWO koło Mrągowa. Nasza orkiestra dotarła tam w niedzielę i z niecierpliwością czekala na przyjazd orkiestry dętę z Niemiec. Uczniowie byli zachwyceni położeniem Camp Rodowo a szczególnie terenem wokół, który jak najbardziej sprzyjał zabawom na swieżym powietrzu. Dzieci mogły skorzystać z palcu zabaw, boiska do piłki koszykowej oraz piłki siatkowej, toru przeszkód. Wszystkie te atrakcje rozmieszczone są na pięknym terenie zielonym ozdobionym ciekawymi rzeźbami wykonanymi w drewnie.

Nastepnego dnia w oczekiwaniu na przyjazd grupy z Niemiec nasi uczniowie wspólnie z opiekunami wybrali się nad pobliskie jezioro "Lampasz". Wędrując brzegiem jeziora uczniowie podziwiali piękne widoki oraz poznawali rośliny i zwierzęta okolicy dzięki bardzo atrakcyjnei ścieżce przyrodniczej usytuowanej wzgłuż jeziora. Uczniowie Orkiestry Dętej (Bläserklasse) ze szkoły Theo – Koch Schule w Grünberg dotarli do Rodowa w poniedzialek 10 maja. Po zjedzeniu obiadu i zakwaterowaniu uczniowie z Polski i Niemiec zapoznawali się uczestnicząc we w zabawach integracyjnych zorganizowanych przez pracowników Camp Rodowo. Wspólna zabawa przełamała "pierwsze lody" i uczniowie z obu krajów mimo bariery językowej szybko się zaprzyjaźnili. Pierwszy wspólny wieczór zakończył się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Następnego dnia po śniadaniu rozpoczęła się wspólna próba obu orkiestr, która dzięki wspanialej pogodzie mogła odbyć się na świeżym powietrzu. Wspólne granie ostatecznie zbliżyło obie klasy i potwierdziło, że "język muzyki" jest językiem międzynarodowym. Obie orkiestry pod batutą dyrygentów: Justyny Niegierysz i Piotra Wróbla oraz Heike Kratz-Gunkel (opiekunki grupy z Niemiec) świetnie współbrzmiały we wspólnym repertuarze.

Po obiedzie wybraliśmy się na wycieczkę do ruin Kwatery Głównej Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” w Kętrzynie. Uczniowie zwłaszcza z Niemiec zaskoczyli przewodnika dużą ilością oraz precyjzją pytań. Po powrocie, tym razem wspólnie z kolegami i koleżankami z Niemiec, nasi uczniowie korzystali z atrakcyjnych  zabaw na świeżym powietrzu nawiązujac znajomości ponieważ kolejne dni były już bardzo pracowite przygotowujące orkiestrę do wspólnych koncertów.

W środę razno odbyła sie wycieczka do Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie oraz Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej, gdzie specjalnie dla gości zabrzmiały potężne organy oraz muzyka Chopina, wszystko w wykonaniu uczniów Szkoły. Po powrocie rozpoczęły się kolejne próby muzyczne. Atrakcją były prezentacje obu orkiestr w ramach tzw. wieczoru polsko-niemieckiego, w trakcie którego oprócz wspólnych utworów najciekwasze były prezentacje indywidualne orkiestry z Polski i orkiestry z Niemiec. Pokazy muzyczne trwały do późnego wieczora.

Nastepnego dnia orkiestra dała az dwa koncerty w pobliskim Mragowie. Pierwszy koncert odbył się rano w Szkole Podstawowej Nr 1 w Mrągowie. Mimo tremy orkiestra zagrała bardzo dobrze i została nagrodzona gromkimi brawami. Po koncercie wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do Miejszkiego Ratusza, gdzie zostali przyjeci przez Zastępcę Burmistrza Miasta Mragowo, które jest miastem bliźniaczym niemieckiego Grünbergu. Potem dzieci zwiedziły Miasteczko Westernowe Mrongoville, gdzie czekało ich mnóstwo atrakcjiprosta z "dzikiego zachodu". Najważniejszym punktem tego dnia był wieczorny koncert w Miejskim Domu Kultury i Turystyki, gdzie orkiestra grała dla zaproszonych gości oraz władz miasta.

Najważniejszym dniem okazał sie jednak piątek. Po śniadaniu wszyscy uczestnicy warsztatów muzycznych przyjechali wspólnym autokarem do Łajsk. Po obiedzie, który uczniowie zjedli już w naszej szkole odbyła się ostatni wspólna próba. Kulminacyjnym momentem okazał sie ostatni wspólny koncert, który odbył się w sali widowiskowej Urzędu Miasta Legionowo. Na koncert ten przybyli rodzice uczniów z orkiestry oraz zaproszeni goście. Pod batutą trójki dyregentów orkiestra zagrała m.in. Odę do Radości - hymn Unii Europejskiej, Hymn Eurowizji, hymny narodowe Polski i Niemiec, hejnał miasta Legionowo i wiele innych utworów. Szczególnie podobała się parafraza piesni "Przybyli Ułani" w wykonaniu naszej orkiestry ze słowami napisanymi przez samych uczniów. Orkiestra zagrała również muzykę z filmu "Titanic" oraz "Piraci z Karaibów". Występ został nagrodzony ogromnymi brawami na stojąco co spowodowało, że orkiestra musiała bisować.

Ostatnia noc w Polsce uczniowie z Niemiec spędzili gościnnie u rodzin naszych uczniów. A w dniu nastepnym odbyła się wspólna wycieczka do Warszawy, gdzie naszym gościom z Niemiec pokazaliśmy naszą stolicę. Przejechaliśmy autokarem ulicami Warszawy oraz zatrzymaliśmy się w Łazienkach Królewskich oraz na Starym Mieście. Nastepnie odwieżliśmy orkiestrę niemiecka na Dworzec Zachodni, gdzie autobusem wracali do swoich domów. Pożeganie okazalo się dosyć trudne. Uściskom nie było końca a pożegnaniu towarzyszyły łzy. Dzieciaki bardzo zżyły sie ze sobą przez te kilka dni. Opiekunowie grupy z Niemiec byli bardzo zadowoleni z wizyty w naszym kraju i zapewnili, że będą dążyć do ponownego spotkania tym razem u nich w Niemczech.