Wydarzenia 2010/11

Wycieczka do Warszawy 2011

Wycieczka do Warszawy

16.03.2011. uczniowie klasy szóstej i trzeciej wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego i  Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki (w podziemiach Kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie) w celu pogłębienia wiedzy historycznej.

Najpierw pojechaliśmy na grób ks. Jerzego Popiełuszki. Wraz z księdzem proboszczem tej parafii pomodliliśmy się za duszę kapelana Solidarności, a następnie poszliśmy zwiedzać muzeum. Pani przewodnik powiedziała nam o dzieciństwie męczennika. Zobaczyliśmy autentyczne (pochodzące z jego rodzinnego domu): drzwi, okno, biurko, kołyskę, piec kaflowy, obraz i wiele innych eksponatów. Nie sposób było przejrzeć wszystkich fotografii, dokumentów, listów, książek. Być może kiedyś tam powrócimy.

Następnie pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Była to prawdziwa lekcja historii, podczas której dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie polskich dzieci w czasie okupacji hitlerowskiej. Dzięki zdjęciom, pocztówkom, listom i kartkom z kalendarza, mogliśmy śledzić każdy dzień powstania warszawskiego.

W ciągu jednego dnia udało nam się zobaczyć bardzo wiele. Żadna lekcja historii w szkole nie będzie tak wspaniała jak ta w muzeum. Znajomość przeszłości własnego kraju, to obowiązek każdego obywatela.