2016/17

Ogarnij Inżynierię

 Niezwykły projekt edukacyjny w Zespole Szkół w Łajskach

Fundacja Katalyst Engineering działająca w Warszawie zaprosiła naszą szkołę do współpracy przy programie „Ogarnij Inżynierię” , moduł „Zielone dachy”. Jest to  innowacyjny program edukacyjny, który łączy inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, matematyki, informatyki i techniki.

Dzieci są urodzonymi inżynierami. Już od najmłodszych lat fascynuje je tworzenie, konstruowanie, rozkładanie urządzeń na części i sprawdzanie, jak działają. „Ogarnij Inżynierię” otwiera przed uczniami świat zaawansowanej technologii, zaprasza do majsterkowania i zabawy z naukami ścisłymi. Dzieci uczą się projektowania, przeprowadzania eksperymentów i praktycznego wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, a także zdobywają umiejętności przydatne w dorosłym życiu.

 Fundacja  Katalyst Engineering zapewniła materiały dydaktyczne i sprzęt dla uczniów i nauczycieli, np. : drukarkę 3D, stacje pogodowe, zestawy doświadczalne i konstukcyjne dla grup – „Wiatr”, „Temperatura”, „Wilgotność powietrza”, „Ciśnienie atmosferyczne”, hygromety, barometry, wagi, pompki,  wiatraki, „Notatniki Inżyniera” dla każdego ucznia i inne.

W ramach modułu Fundacja zapewnia również bezpłatne kompleksowe szkolenia, warsztaty dotyczące zarówno modułu, jak i całego programu, przeznaczone dla nauczycieli  biorących udział w programie, warsztaty z obsługi drukarki 3D i podstaw modelowania. Projekt „Ogarnij Inżynierię” realizuje w naszej szkole grupa nauczycieli, którzy brali udział w szkoleniach, t.j.Marta Senator, Anna Miętek, Anna Lemieszek-Kręć, Tadeusz Czaplicki, Tomasz Kazberuk, a koordynatorem całego projektu jest Ewa Grzymała.

Uczniowie podczas lekcji przyrody, informatyki, matematyki, techniki i plastyki wzbogacają swoją wiedzę na temat różnych rodzajów energii, sposobów jej pozyskiwania oraz konstruują swoje modele turbin wiatrowych, termometrów, hygrometrów. W ramach modułu dzieci uczą się rozwiązywać problemy metodą naukową – określają problemy, poszukują rozwiązań, planują działania, realizują swój projekt, by następnie go przetestować i udoskonalić.  Ważnym aspektem jest również współpraca w ramach  pracy zespołów – umiejętności niezbędnych, by odnieść sukces w dorosłym życiu. Uczniowie stają się odkrywcami i konstruktorami. Poznają praktyczne zastosowanie pojęć i koncepcji naukowych. Taka metoda pracy sprawia, że uczniowie dużo bardziej angażują się w lekcje i są zmotywowani do uczenia się przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Jest to jednym z celów tego projektu.

Innym równie ważnym celem jest zainteresowanie dzieci problematyką i rozwiązaniami dotyczącymi zielonych dachów, stąd nazwa modułu „Zielone dachy”. Zielony dach to rodzaj pokrycia dachu, w którym występuje warstwa podłoża dla roślin. Szczególnie popularne są w krajach skandynawskich, gdzie wykorzystywano je już w czasach Wikingów. Dzieci budują takie domy na lekcjach techniki i plastyki, a później poznają ich zalety i wady robiąc doświadczenia i prowadząc pomiary.

Następną ważną sprawą jest zainteresowanie dzieci technologią 3D, kiedy to uczą się modelowania 3D oraz obsługiwania drukarki 3D. Jest to technologia, która może zmienić nasz sposób myślenia o tworzeniu i produkcji przedmiotów. Drukarki 3D mają zróżnicowane kształty, rozmiary i można dzięki nim drukować różne przedmioty – od samolotów, domów po ludzkie tkanki. Szybki rozwój druku 3D zadziwia nawet ludzi ze środowiska związanego z tą technologią. Drukarki 3D mogą wykorzystywać do druku bardzo różne materiały, takie jak biodegradowalny plastik ( powstały ze skrobi kukurydzianej i trzciny cukrowej), żywice, szkło nawet czekoladę i inne  ekologiczne materiały. Już od czasów Archimedesa wynalazcy zmieniali sposób i jakość naszego życia. Wielu fachowców uważa, że drukarki 3D to wynalazek, dzięki któremu dokona się największa, od czasów rewolucji przemysłowej, zmiana w sposobie wytwarzania przedmiotów. Nie tylko dlatego, że jest to urządzenie, które pozwala ludziom na innowacyjność w domowym zaciszu, ale także dlatego, że jest to inspirujący symbol innowacji w działaniu. Konsumenci staną się twórcami, którzy sami będą mogli wytwarzać potrzebne im przedmioty.

Nie pozostaje mi już więcej, jak życzyć dobrej zabawy i szerokich horyzontów wszystkim uczestnikom projektu, którzy będą „przebywać w innym wymiarze” w ciągu tego roku szkolnego.

Koordynator projektu Ewa Grzymała

Aby zobaczyć zdjęcia z projektu kliknij tutaj

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Łajskach
    ul.Kościelna 63
    05-119 Legionowo
  • +48 22 782 22 83
    spl@wieliszew.pl

Galeria zdjęć