Ciekawe lekcje z lekturą

Bromba i inni

Brombowy świat kl. 4b

4 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy 4b, przygotowali scenki przedstawiające przygody Bromby i jej przyjaciół. Taka lekcja wymaga jednak przygotowania. Pani Agnieszka Rowińska poleciła nam wcześniej podzielić się na grupy i wybrać najciekawszy (naszym zdaniem) fragment lektury Macieja Wojtyszki „Bromba i inni”. Każdy z nas wybrał sobie rolę i zadbał o odpowiedni kostium. W zespołach ćwiczyliśmy dialogi, ruch sceniczny, przygotowywaliśmy rekwizyty, aby jak najlepiej odtworzyć fragmenty lektury.

Obsada:

Bromba – Patrycja, Zosia

Fikander – Wiktoria L., Ada

Fumy – Michalina, Nikola Ł.

Bobry – Zuzia, Nikola B.

Pciuch 24 – Bartek

Naczelnik poczty – Antek

Asiaki i Esiaki – Wiktoria

Kajetan Chrumps – Oliwia, Mateusz W.

Glisando – Michał O.

Gluś-Filmowiec – Milena

Malwinka – Wiktoria B.

Wiktoria, Patrycja i Milena przygotowały scenę o tym, jak Gluś nagrywał film pt. "Szeryfie, kładź ogonek na stół". Grupa miała różne ciekawe rekwizyty, np.: ulotki dotyczące filmu, Psztymulca z papieru, czarny ekran, lejek zamiast tuby reżysera... Dziewczyny zadbały o szczegóły- kapelusze, okulary, kolorowe ubrania.

Bartek i Antek przygotowali scenę, w której Pciuch nr 24 (Pciuch do Specjalnych Zadań) rozmawia z naczelnikiem poczty. Ma on dostarczyć list na zeszłą sobotę. Doświadczony listonosz Pciuch doręczył życzenia ciotce Patrycji Trąbalskiej- miesiąc wcześniej! Ma on niezwykłą hulajnogę z licznikiem (wczoraj, dziś , jutro) oraz torbę z przesyłkami. Bartek i Antek świetnie się przygotowali. Rozbawili nas.

Michalina, Nikola, Zuzia i Nikola przedstawiły scenę, w której Fumy (stworzenia, które zajmują się wyłącznie wypoczywaniem z całych sił i ciągle są zmęczone) dziwiły się, że bobry się nie męczą. Dziewczęta zaśpiewały piosenkę i zatańczyły. Oprócz ciekawych strojów przygotowały scenografię: jeziorko z niebieskiej bluzy i bibuły, krzew i mnóstwo rekwizytów związanych z wypoczywaniem i jedzeniem.

Michał O. zamienił się w Glisando. Powiedział, że mieszka w muzyce (tak jak bohater książki-jego ulubioną zabawą jest połykanie dźwięków fałszywych, zanim dotrą one do słuchaczy). Przyniósł kilka instrumentów: tamburyno, trąbkę i flet.

Następna grupa przedstawiła scenę o tym, jak Fikander (romantyk- poeta) zakochał się na meczu piłki nożnej w Malwince i szedł za nią do domu. Na szczęście przerażona Malwinka zadzwoniła do detektywa Kajetana Chrumpsa…Wiktoria,  Ada,  Oliwia i Wiktoria dobrze wcieliły się w swoje role. Miały ciekawe stroje i rekwizyty.

Zosia przebrała się za Brombę (stworzenie, które zajmuje się obliczaniem) i pokazywała, co nosi w swojej torbie,  np.: zegar, miarkę, termometr, kalendarzyk, miarę krawiecką i wagę oraz dyplom, który upoważnia do ważenia i mierzenia.

Bromba jest mądra i wie, że nie wszystko da się zmierzyć, np.: urodę, radość, smutek.

Mateusz W. przebrał się za Kajetana Chrumpsa, który był detektywem i opowiadał nam o nim.

Pozostali uczniowie przygotowywali różne prezentacje – plastyczne, multimedialne. Każdy wybierał zadanie, które będzie dla niego przyjemne.

Na drugiej lekcji odwiedziliśmy koleżanki i kolegów z kl. 4a, by zachęcić ich do przeczytania tej lektury. Pokazaliśmy fragmenty naszych scen.

Te lekcje były wyjątkowe. Lubię omawiać lekturę, przebierać się. Najbardziej podobała mi się scena, w której Pciuch 24 dostarczał listy na zeszłą sobotę.

Milena Duczman kl. 4b

Zdjęcia z lekcji