Teatr na lekcji języka polskiego

Klasa 4c "Akademia pana Kleksa"

Nauczyciel Agnieszka Rowińska

22.10.2021 r. kl. 4c odgrywała scenki z lektury "Akademia pana Kleksa" Jana Brzechwy.

„Akademia pana Kleksa”

Dzisiejsza lekcja języka polskiego była inna niż wszystkie. To efekt naszej długoterminowej pracy.

Wcześniej podzieliliśmy się na grupy i losowaliśmy karteczki z tematami scenek, które mieliśmy przedstawiać. Później spotykaliśmy się w swoich grupach i tworzyliśmy scenariusze. Na lekcji także ćwiczyliśmy i układaliśmy dialogi.

Wraz z koleżankami przedstawiłyśmy scenkę pt. "Lekcja kleksografii". Przygotowałyśmy scenografię i piękne stroje. Ja byłam szpakiem Mateuszem. Mimo tremy, uważam, że poszło nam świetnie.

Wszystkie inne grupy również bardzo dobrze się przygotowały, dzięki temu mogliśmy poznać inne ciekawe fragmenty lektury, np.:

- Uleczenie rany Mateusza przez doktora Paj- Chi- Wo,

- Sen o siedmiu szklankach,

- Pan Kleks wraz z uczniami gotuje smaczną potrawę,

- Przyprowadzenie dwóch nowych uczniów do Akademii.

Wszyscy wypadli świetnie. Mieli ciekawe stroje i rekwizyty. Najlepszym z nich była lalka przedstawiająca Alojzego, uszyta przez babcię Bartka. Była ona prawie naszego wzrostu. Najbardziej jednak podobała mi się scenka pod tytułem "Sen o siedmiu szklankach", ponieważ koleżanki przygotowały nie tylko scenografię, stroje, rekwizyty, ale także nagrania np. odgłosów burzy. Idealnie nauczyły się tekstu i pięknie odegrały swoje role.

Ta lekcja zostanie mi w pamięci na długo.

Lena Stromecka kl. 4c