Do biegu! Gotowi! Start! Rozlosowanie stanowiska Warsztaty debatanckie „Jak tworzyć argumenty?” Absolwent naszej szkoły o sztuce debatowania I Debata Oksfordzka

Debata szkolna 2017

Do biegu! Gotowi! Start!

DO BIEGU! GOTOWI! START!

PO RAZ PIERWSZY

RUSZA DEBATA OKSFORDZKA W

ZESPOLE SZKÓŁ W ŁAJSKACH

Debatuje się na całym świecie. Debatuje się również w Łajskach!

A co to właściwie jest to debata?

Debaty publiczne mają za sobą długa historię. Liczne szczegóły i zwyczaje debatanckie mają swe korzenie w tradycji londyńskiej.

Według Słownika Języka Polskiego PWN debata to „poważna i długa dyskusja na dany temat”. W naszej szkole 21 marca 2017 roku, o godzinie 10:00 zostanie przeprowadzona debata oksfordzka.

Debata oksfordzka – podstawowe zasady i procedury

Debata oksfordzka to rodzaj debaty, która ma dokładnie ustalony przebieg. Pokrótce naszkicuję główne, standardowe reguły procedury debatanckiej.

1. Podział na dwie strony: „za” dyskutowaną tezą (strona Propozycji) i „przeciw” niej (strona Opozycji).
  2. Debata ogniskuje się według jednozdaniowej tezy. W naszym przypadku jest to twierdzenie: „Każdy jest egoistą”.
  3. Jedna strona ma nas przekonać do słuszności tak sformułowanej tezy, druga strona ma ją podważyć i obalić. W tym celu mówcy obu stron zabierają głos na przemian. Każdy z nich ma na to trzy minuty
  4. Jako pierwszy występuje mówca broniący tezy. Debatę kończy mówca atakujący tezę.
  5. Ukoronowanie debaty jest moment głosowania. Publiczność decyduje wtedy, czyje argumenty okazały się bardziej przekonujące i czy tytułowa teza debaty została obroniona.
  6. Uczestnicy debaty głosują na specjalnych kartach do głosowania.
  7. Można głosować tylko jeden raz.
  8. Nad sprawnym przebiegiem debaty czuwa Marszałek, który jako jedyny ma prawo udzielać głosu, zapowiada poszczególnych debatantów, ma też prawo odebrać głos każdemu mówcy.
  9. Sekretarz pełni funkcję pomocnika Marszałka. W trakcie przemówień informuje mówców o czasie , jaki pozostał im do końca wystąpienia, kładąc na pulpicie kartki z zapisaną liczbą minut.

Mam nadzieję, że wątpliwości, dotyczące debaty oksfordzkiej, zostały rozwiane. Zachęcam Was bardzo serdecznie do udziału w debacie. Pamiętajcie! WARTO DEBATOWAĆ!

Dorota Radzinowska