Spotkania ze sztuką

Małgorzata Zajączkowska

Spotkanie z aktorka Małgorzatą Zajączkowską

„Spotkanie ze sztuką” w naszej szkole w dniu 16.04.2008 r. było jak zwykle wyjątkowe. Tym razem nasi uczniowie i przybyli goście mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z wybitną polską aktorką o karierze międzynarodowej – Małgorzatą Zajączkowską. Artystka łatwo nawiązała kontakt z uczniami naszej szkoły, gdyż wielu z nich ma zainteresowania aktorskie, które realizują w Kole Teatralnym działającym w naszej szkole. Chciały dowiedzieć się jak najwięcej o pracy aktora, o tym z jakimi problemami się boryka, jak godzi życie artysty z życiem prywatnym, o satysfakcji jaką daje ten zawód również o tym jak radzić sobie z porażkami.

Małgorzata Zajączkowska z wielką pasją odpowiadała na pytania dzieci, nawet te, które dotyczyły jej życia prywatnego. Dowiedzieliśmy się, że jest absolwentką warszawskiej PWST, pierwsze kroki jako aktorka stawiała w Teatrze Narodowym. Grała u takich reżyserów jak K. Zanussi, B. Sass, A. Wajda. Wiele lat spędziła w USA grając na Broadwayu u boku światowych sław kina.

Występowała w TV amerykańskiej i polskiej („Żółty szalik” , „Sukces” , „Miasteczko”, „Na dobre i na złe”). Obecnie gra w filmie „Złotopolscy” i „Teraz albo nigdy”, oraz w wielu sztukach teatralnych wystawianych w teatrach warszawskich i nie tylko.

Jej bogaty dorobek artystyczny zawdzięcza wytrwałej pracy, talentowi oraz niezwykłej osobowości. Artystka wzruszyła się gdy usłyszała, że dużą czytalnością wśród uczniów naszej szkoły cieszy się książka przez nią przetłumaczona, tj. „Sara”,  której autorką jest Patricia Mclachlan. Na podstawie tej pięknej , wzruszającej historii nakręcono film pt. „Rodzina Sary” , w którym obok Glenn Close i Christophera Walkena zagrała Małgorzata Zajączkowska.

Na koniec tej burzliwej konferencji artystka dała wszystkim kilka ważnych rad i wskazówek, które pozwalają osiągnąć sukces. Potem wysłuchaliśmy profesjonalnej recytacji jej ulubionego utworu „O komarze i orkiestrze” autorstwa Igora Sikiryckiego.

A potem już gromkie brawa, autografy, niekończące się rozmowy.

Już dzisiaj zapraszamy na następne „Spotkanie ze sztuką”, które jak zwykle będzie miłą niespodzianką.

Więcej zdjęć w albumie fotogtaficznym