WIZYTA EKSPERTÓW Z EUROPEJSKIEJ AGENCJI DS. EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ ZS Łajski jako reprezentant Polski Plan wizyty 7 maja 2015 Opinie Ekspertów z Krajów Europy Druga wizyta ekspertów europejskich Konferencja na Malcie

Europejski projekt RA4AL

WIZYTA EKSPERTÓW Z EUROPEJSKIEJ AGENCJI DS. EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ

w Zespole Szkół w Łajskach

6 – 8 maja 2015

W dniach 6 - 8 maja 2015 roku w Zespole Szkół w Łajskach odbyła się wizyta wyjątkowych gości: osiemnastu ekspertów z różnych krajów Europy zajmujących się edukacją włączającą (naukowcy, ustawodawcy, dyrektorzy szkół i nauczyciele). Wśród zagranicznych gości byli: Paul-André Leblanc (Belgia), Nada Jakir (Chorwacja),  Pavlos Dapolas (Cypr), Leelo Tiisvelt (Estonia), Mari-Pauliina Vainikainen (Finlandia), Giuseppe Fusacchia (Włochy), Luc Reisdorf (Luxembourg), Anne Lium Berger (Norwegia), Manuela Sanches Ferreira (Portugalia), Pavol Janosko (Słowacja), Patrick Bonvin (Szwajcaria),  Judith Hollenweger (Szwajcaria), Karl Napieralla (Walia), Stephen McKinney (Szkocja),  Iain Mossman (Szkocja), June Walters (Szkocja), Per Skoglund (Szwecja) oraz Harald Weber (Niemcy). Pani Elżbieta Neroj reprezentowała Ministerstwo Edukacji Narodowej, zaś pani Dorota Żyro – Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Zespół Szkół w Łajskach bierze czynny udział w projekcie Europejskiej Agencji ds. Edukacji Włączającej i Edukacji ze Specjalnymi Potrzebami pt.; „Wzrost osiągnięć wszystkich uczniów w edukacji włączającej”. W projekcie badaniu podlegają trzy szkoły z Europy (ze Szkocji, z Włoch i z Polski), w tym szkoła z Łajsk promująca od kilkunastu lat ideę edukacji włączającej. Dlatego też odbyła się ta robocza wizyta. Eksperci poznali społeczność uczącą się w ZS Łajski, w tym: władze gminy Wieliszew – pana Pawła Kownackiego (wójta gminy Wieliszew), pana Jacka Banaszka (dyrektora SAPO gminy Wieliszew), kierownictwo szkoły – pana Marka Tarwackiego – dyrektora ZS Łajski, panie Annę Kołodziejską, Annę Ziemichód  - wicedyrektorki ZS Łajski, nauczycieli, asystentów uczniów z niepełnosprawnościami, Radę Rodziców – panią Teresę Chrzanowską – przewodniczącą Rady Rodziców, pana Marka Mroczka – wiceprzewodniczącego Rady Rodziców, i przede wszystkim uczniów od kl. 0 do kl. 3 gimnazjum. Goście uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli w różnych klasach oraz w zajęciach indywidualnych jak zajęcia logopedyczne, czy zajęcia integracji sensorycznej. Spędzili cały czwartek wśród uczniów i nauczycieli, słuchali śpiewania przy fortepianie z panią Jolantą Majchrzak-Woźniak, skosztowali polskich specjałów ze szkolnej stołówki, a na koniec dnia odbyli długą, ciekawą dyskusję w Sali Koncertowej w Urzędzie Gminy Wieliszew. Prace projektowe będą kontynuowane na platformie internetowej specjalnie stworzonej do tego badania. Badaniu podlegać będą kwestie związane zarówno z pedagogiką, jak i efektywną pracą w realizowaniu idei edukacji włączającej.

Virginia Stafiej

Aby obejrzeć galerię kliknij WIZYTA EKSPERTÓW Z EUROPEJSKIEJ AGENCJI DS. EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ.