Wydarzenia 2009/10

Dzień Edukacji Narodowej 2009

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

Z okazji Dnia Edukacji narodowej 14 października 2009 r. odbył się uroczysty apel przygotowany wraz z uczniami przez panią Jolantę Kazanowską. Klasa VI zaprezentowała z tej okazji zabawne krótkie przedstawienie obrazujące sens uczenia się.

W tym dniu uczniowie i pracownicy naszej szkoły obejrzeli film produkcji francuskiej pt. „Pan od muzyki” wyreżyserowany przez Christophe'a Barratiera.Jego głównym bohaterem jest niezwykły nauczyciel. Co sądzą o nim szóstoklasiści? Oto fragmenty ich prac:

„Zdarzyło mi się spotkać wiele interesujących osób, lecz nikt nie wywarł na mnie takiego wrażenia jak on. Nazywał się Clement Mathieu…” (czyt. Klemą Matie)

Karina Kieszek

„Clement Mathieu (Klemą Matie) miał dobre serce, był skromny, dyskretny, pomysłowy, posiadał dużą wiedzę i sam pisał utwory; prywatnie bardzo samotny [...]. Wrażliwy na ból innych, ale pogodny. Nawet jeśli go coś smuciło, nie dawał tego po sobie poznać. Sprawiedliwy, choć miał swoich wrogów. Starał się pomóc każdemu. Sprzeciwiał się tyranii panującej w szkole. Clement Mathieu to człowiek, który odkrył swoje powołanie w dziwnym miejscu-szkole dla „trudnych” chłopców – dotychczas był bezrobotnym muzykiem. Mógł zdobyć pieniądze i sławę, lecz dzięki wrodzonej skromności i niskiej samoocenie, a także potrzebie pozostania przy dzieciach, zrezygnował z kariery. W tym nauczycielu dostrzegam człowieka godnego poszanowania.”

Łukasz Luczek

„Nauczyciel ten jest człowiekiem niezwykłym, spokojnym, nieprzeciętnym, o łagodnym usposobieniu. Potrafi sobie radzić w różnych sytuacjach. Jest zaradny i bardzo zdolny. Darzy dużym szacunkiem innych ludzi i jest tolerancyjny dla uczniów. Postępuje wobec nich otwarcie i szczerze, a wobec siebie jest bardzo wymagający […]. Podziwiam Pana od muzyki za dobroć, cierpliwość, sprawiedliwość i wyrozumiałość”.

Adrianna Chojnacka

„Bohater filmu- uczciwy, kochający dzieci, miły odważny, ufny i zarazem konsekwentny nauczyciel. Odkrył w swoich uczniach talenty wokalne i postanowił założyć chór. Patrzył na nich wyrozumiale, chronił przed strasznymi karami- wymyślał inne, bardziej efektywne. Jego metody sprawdzały się i poprawiały ogólną dyscyplinę podopiecznych […]. Robił w życiu to, co kochał […].  „Pan od muzyki” to świetny film dla młodzieży. Clement Mathieu podjął wyzwanie- trudną pracę, aby uszczęśliwić więzione w ponurym ośrodku dzieci. Podziwiam jego odwagę, wytrwałość w dążeniu do celu oraz miłość do bliźnich.”

Jakub Kozłowski