Wydarzenia 2012/13

Wycieczki klas I gimnazjum

Wycieczka do Filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie

Dnia 23 listopada 2012 r. klasy pierwsze gimnazjum wybrały się na wycieczkę. Naszym miejscem docelowym była Filia „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie.

Pan Erazm Domański, Kierownik Filii przywitał nas bardzo serdecznie i zaprosił  do pierwszej sali. Mówił o powstawaniu Legionowa, wyjaśnił nam pochodzenie tej nazwy, rozmawialiśmy o Legionach Polskich oraz o naszej miejscowości, czyli Łajskach. W tym pokoju dowiedzieliśmy się również, jak kiedyś wyglądało Legionowo, ponieważ na jednej ze ścian wisiało ogromne czarno-białe zdjęcie miasta z lotu ptaka. Poza tym mogliśmy podziwiać różnego rodzaju gabloty z umieszczonymi w nich pamiątkami historycznymi. Znajdowały się tam przede wszystkim odłamki bomb, uzbrojenie armii niemieckiej, rosyjskiej oraz polskiej i wiele innych. Jedną  z cenniejszych rzeczy była opaska powstańcza. W czytelni obejrzeliśmy krótkie filmy, które przedstawiały m. in. produkcję balonu stratosferycznego, czyli takiego, z którego wyskoczył Felix Baumgartner.

Na koniec naszej wycieczki mogliśmy zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle budynku oraz przy armacie.

Konrad Godzina,

kl. I a gimnazjum

NA CMENTARZ W WIELISZEWIE dn. 31.10.2012

Dzień 1 listopada jest ważny dla wszystkich ludzi w Polsce, to Dzień Wszystkich Świętych. Tego dnia przychodzimy na cmentarz, by przypomnieć sobie o bliskich nam osobach, które odeszły.

Dzień przed tym wyjątkowym dniem, 31.10.21012 r. klasa IA i IB gimnazjum, z wychowawczyniami panią Lidią Lewandowską i panią Virginią Stafiej, poszły na spacer na cmentarz w Wieliszewie. Pogoda nam sprzyjała, było zimno, ale słonecznie. Na cmentarzu zwiedziliśmy groby nieznanych żołnierzy, którzy oddali życie za wolną Ojczyznę. Każdy uczeń mógł zapalić znicz i uczcić pamięć tych bohaterów. Uczniowie, którzy mieli groby bliskich w Wieliszewie mogli pójsć do nich, zapalić znicz i pomodlić się. Po powrocie do szkoły byliśmy bardzo zmęczeni takim wyczerpującym spacerem, ale dumni, że odwiedziliśmy razem cmentarz.

Angelika Roguska kl. IB GIM