Wydarzenia 2012/13

Zielona szkoła w Małopolsce

PODRÓŻE KSZTAŁCĄ

Św. Augustyn powiedział: „Świat jest książką, a ci, którzy nie podróżują czytają tylko jedną jej stronę”.  My, uczniowie kl. V SP, kl. IA i IB GIM Zespołu Szkół w Łajskach chcemy czytać wszystkie strony książki – świata, więc z radością wybraliśmy się wraz z opiekunami (p. Anną Kołodziejską, p. Lidią Lewandowską, p. Virginią Stafiej, p. Olkiem Miętkiem) na Zieloną Szkołę do Małopolski.

W dniach 05-07 czerwca 2013 roku zwiedziliśmy Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Inwałd, Park Ojcowski i przede wszystkim stolicę polskich królów - Kraków.

Pierwszego dnia podróży zwiedziliśmy Wadowice - rodzinne miasto Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II. Modliliśmy się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w którym 20.06.1920 roku mały Karol został ochrzczony. Widzieliśmy również rodzinny dom przyszłego papieża. Mieliśmy szansę skosztowania słynnych papieskich kremówek.

Kolejnym miejscem naszej wędrówki była Kalwaria Zebrzydowska – zwiedziliśmy Klasztor oo. Bernardynów – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na koniec dnia udaliśmy się do Parku Miniatur i Lunaparku w Inwałdzie. Obejrzeliśmy najsłynniejsze budowle świata w miniaturze, byliśmy m.in. pod paryską wieżą Eiffla, na placu przy Bazylice św. Piotra w Rzymie, czy przed Białym Domem w Waszyngtonie. Następnie świetnie bawiliśmy się w Lunaparku.

Drugi dzień naszej podróży był wyjątkowy, gdyż zwiedzaliśmy z panią przewodniczką Joasią przepiękny Kraków: Bazylikę św. Stanisława na Skałce, Wzgórze Wawelskie, Katedrę św. Stanisława, Zamek Królewski  z grobowcami królów i pary prezydenckiej, Dzwon Zygmunta, Smoczą Jamę. Poznaliśmy także rynek Krakowski,  Sukiennice, Kościół Mariacki, wysłuchaliśmy hejnału z wieży Mariackiej. Ogromne wrażenie zrobił na nas grający zegar na placu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Trzeci dzień Zielonej Szkoły spędziliśmy wraz z panem przewodnikiem w Narodowym Parku Ojcowskim. Odbyliśmy pieszą wędrówkę do Groty Łokietka, Bramy Krakowskiej, zobaczyliśmy Maczugę Herkulesa i Zamek na Pieskowej Skale .

Myślę, że ta wycieczka była dla nas ważną lekcją historii, języka polskiego i przyrody. Poznaliśmy wyjątkowe, wspaniałe miejsca w naszym kraju, a do Łajsk przywieźliśmy wiele zdjęć, pamiątek i… moc wrażeń!

„Niewiele wie ten, kto dużo przeżył. Wiele wie ten, kto dużo podróżował” -  przysłowie francuskie.

Kasia Widort  kl. IB Gimnazjum w Łajskach.

Aby przejśc do albumu fotograficznego kliknij