Program edukacyjny Artykuł o ziołach Dlaczego jedzenie jest ważne? Wizyta dzieci na stołówce szkolnej Cztery pory roku, czyli o sezonowości w kuchni Śniadanie na szóstkę

Dobrze Jemy ze Szkołą Na Widelcu

Cztery pory roku, czyli o sezonowości w kuchni

W dniu ósmego lutego 2021 roku w ramach programu „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” dzieci z oddziałów przedszkolnych dowiedziały się o sezonowości w kuchni, a także o przyczynach dla, których warto uwzględnić sezonowość warzyw i owoców podczas przygotowywania posiłków w trakcie czterech pór roku. Warzywa i owoce powinniśmy jeść przez cały rok. Jednak niektóre z nich zbieramy np. tylko jesienią. Najtrudniej jest o świeże warzywa i owoce zimą. Jest jednak na to sposób. Można przygotowywać przetwory(np. dżemy, konfitury, kompoty, marynowane warzywa) lub mrożonki. Warto dodać, że mrożone owoce i warzywa zachowują większość witamin i składników mineralnych. Trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach, takich jak: rozmrożonej mrożonki nie wolno zamrażać ponownie; trzeba ją przechowywać w temperaturze podanej na opakowaniu; najlepiej rozmrażać je bezpośrednio przed spożyciem. Na podsumowanie zajęć dzieci wykonały etykiety na słoiki.

Katarzyna Karaśkiewicz - Rink