Nawigacja

Narodowe Czytanie Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Klasa 5a robi porządki Międzynarodowy Dzień Drzewa Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu Twoje Dane - Twoja Sprawa Tydzień świadomości swoich praw i obowiązków Święto Niepodległośći Dzień Życzliwości Jesienne maseczki Matematyczny Kalendarz Adwentowy Szlachetna paczka kl. 3c Karmniki klas 1 W świątecznym klimacie Kolędowy Challenge KARMNIKI KLAS 0A I 0B W SZKOLNYM OGRODZIE BOTANICZNYM Wśród zamkowych komnat Ziemia we Wszechświecie Akcja „Żonkile” Matematyka w praktyce

Wydarzenia 2020/21

Akcja „Żonkile”

Akcja „Żonkile” w Szkole Podstawowej w Łajskach

Dnia 19 kwietnia 2021r. obchodziliśmy 78 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Rozpoczęło się ono w wigilię żydowskiego święta Pesach i trwało 27 dni. Był to największy zbrojny protest narodu żydowskiego wobec obojętności świata na ludobójstwo.                                     

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach upamiętnili te wydarzenia wysłuchując w południe syren alarmowych a także włączając się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile ”zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Starsi uczniowie brali udział on – line  w licznych  dyskusjach prowadzonych na godzinach wychowawczych. Był to czas poświęcony refleksji i wspólnego wspominania wydarzeń, które miały miejsce w getcie warszawskim. Niektórzy wykonali sobie zdjęcie z przypiętym żonkilem, który stał się symbolem pamięci o powstaniu. Natomiast dzieci z klas młodszych wysłuchały on – line  przygotowanych przez Muzeum POLIN opowiadań:  „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej i „Historia z pewnej ulicy” Justyny Bednarek. Jedna z klas wykonała również prace polegające na opisaniu pomnika Umschlagsplatz – miejsca, w którym w czasie II wojny światowej Niemcy rozstrzeliwali Żydów.  Do akcji dołączyły się także dzieci z świetlicy szkolnej.       

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji !

 #ŁączyNasPamięć#  

                                                                                                                                         Mateusz Wereszka                                                                                                                                            

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Łajskach
    ul.Kościelna 63
    05-119 Legionowo
  • 022 782 22 83

Galeria zdjęć