klasy 4 5 6

Liga zadaniowa klas IV

Runda I

Zadanie 1. Jak zmieni się suma pięćdziesięciu liczb, jeśli pierwszą z nich zmniejszymy o jeden, drugą zwiększymy o jeden, trzecią zmniejszymy o jeden, czwartą zwiększymy o jeden itd. Aż do ostatniej pięćdziesiątej ? Co stałoby się przy sumie 49 liczb, a co przy sumie 51 liczb zmienianych w ten sposób?

Zadanie 2. Jak należy zmienić pierwszą z czterech liczb, aby po dwukrotnym zwiększeniu drugiej, czterokrotnym zmniejszeniu trzeciej i sześciokrotnym zwiększeniu czwartej iloczyn tych czterech liczb się nie zmienił?

Na rozwiązanie zadań macie trzy tygodnie.

Powodzenia !

Liga zadaniowa klas V i VI

Runda 1

1. Kasia zawsze jest w szkole o godzinie 7:45. O której godzinie wychodzi z domu, jeśli do szkoły ma 700 m, a idzie z prędkością 3,5 km/godzinę ? Zapisz obliczenia.
  2. Cztery koleżanki : Ania, Basia, Gabrysia i Kasia posiadają telefony różnych firm. Każda ma telefon innej firmy i w innym kolorze. Ania preferuje „ Nokię” ale nie lubi bordowego koloru. Kasia ma „ Motorolę” , która na pewno nie jest srebrna. Firma „ Sony” od dłuższego czasu produkuje tylko czerwone telefony, a Basia wiadomo – pomarańczowy „Samsung” to dla niej jedyna możliwość. Jakiej firmy mają dziewczynki telefony i jakiego koloru. Zagadkę pomoże Ci rozwiązać tabelka.

Na wykonanie zadań macie trzy tygodnie.

Powodzenia!!!!