Wydarzenia 2011/12

Gminny konkurs języka angielskiego

We wtorek 5 czerwca 2012 roku w Szkole Podstawowej w Łajskach odbył się ostatni etap Gminnego Konkursu Języka Angielskiego pod patronatem Wójta Gminy Wieliszew.

Pomysł zorganizowania tego konkursu zrodził się we wrześniu 2011 z inicjatywy dwóch nauczycielek języka angielskiego pani Virginii Stafiej (nauczycielki języka angielskiego w Zespole Szkół w Łajskach) oraz pani Katarzyny Skrzypy ( nauczycielki języka angielskiego w Gminnym Gimnazjum im. JPII w Wieliszewie). Głównym założeniem konkursu było zachęcenie uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów do czytania literatury angielskich i amerykańskich pisarzy takich jak na przykład Charlesa Dickensa, Marka Twaina czy  Jacka Londona w oryginalnej wersji, a następnie sprawdzenie umiejętności uczniów opowiedzenia treści tych lektur w języku angielskim. Czytanie w języku obcym  niezmiernie rozwija słownictwo, tłumaczy sens użycia skomplikowanych struktur gramatycznych, daje możliwość poznania innych kultur. Dodatkowo uczniowie musieli wykazać się znajomością podstawowych zagadnień dotyczących kultury państw anglojęzycznych oraz umiejętnością radzenia sobie w codziennej rozmowie w języku angielskim. Na wszystkie pytania uczniowie odpowiadali ustnie bez dodatkowego czasu na zastanowienie, co stanowiło nie lada wyzwanie.

W tegorocznym Gminnym Konkursie z Języka Angielskiego wzięło udział łącznie dwunastu reprezentantów szkół podstawowych w Wieliszewie i Łajskach oraz z gimnazjów w Wieliszewie oraz w Łajskach. Byli to najlepsi angliści wymienionych szkół wyłonieni w etapie szkolnym.

Każdy uczestnik odpowiedział na trzy pytania z kultury krajów anglojęzycznych, odbył trzy krótkie rozmowy na zadane tematy oraz opowiedział wybraną lekturę.

Po wysłuchaniu wszystkich wypowiedzi jury w składzie: pani Weronika Dzięgielewska, pan Mariusz Jagoda i pan Maciej Rink ogłosiło werdykt: w kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Zosia Stafiej (SP Łajski), drugie miejsca zostały przyznane ex aequo Wiktorii Więch (SP Łajski) i Konradowi Godzinie (SP Łajski), a miejsce trzecie Julkowi Kwiatkowskiemu (SP Wieliszew).

W kategorii gimnazjów zwyciężyły ex aequo dwie uczennice Gminnego Gimnazjum im. JPII Milena Jusińska i Julia Kominis, drugie miejsce zajął Dominik Wierzchoń z Gminnego Gimnazjum, a miejsce trzecie zajęła Sandra Szymczyk z Gimnazjum w Łajskach. Laureaci, a także wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Wieliszew Pana Pawła Kownackiego.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wytężonej pracy nad rozwijaniem swojego talentu.

.

LAUREACI GMINNEGO KONKURSU JĘZ. ANGIELSKIEGO –POZIOM GIMNAZJUM