Paraolimpiada 2017 Sprzątanie świata Dni Muzyki i Języków Obcych Zerówki:) Zielona szkoła klas 7 Kl. 7 w POLIN Pierwszaki na basenie Pierwszoklasiści pamiętajcie Wizyta Naukowców z USA Pani Jesień w 0c Warsztaty z udziałem Policji Dzień Edukacji Narodowej w 1A Śladami Kubusia Puchatka Sprzątanie świata Konkurs Humanistyczny Oc w odwiedzinach przedszkolu Pokazy sokolnicze Dzień Papieski Pamiętamy o tych, którzy odeszli.. Spotkanie ze Sztuką - Brass Federacja Galeria Figur Stalowych Dzień Pluszowego Misia w 0c Lekcja bezpieczeństwa Kto ty jesteś? Święto Niepodległości PASOWANIE KLAS PIERWSZYCH ŚWIĄTECZNE NASTROJE w 0c Jasełka 2017 Razem możemy więcej! klasy 1 w MH Przedłużamy świąteczny czas. WOŚP 2018 mateMAGIKa 2018 Warszawska Syrenka Światowy dzień liczby π Warsztaty psychologiczno-pedagogiczne Rusza 2. Debata Oksfordzka Klasy 1 w Ratuszu Kodowanie Na Dywanie Pokazy fizyczno-chemiczne Wiosna w Wymysłach Debata oksfordzka 2018 Światowy dzień Zespołu Downa Spotkanie autorskie z poetką Hanną Niewiadomską Gra miejska z udziałem klasy VIa DZIEŃ ZIEMI 2018 Wizyta specjalistów z Finlandii Pudełko zwane wyobraźnią… Warsztaty z Pierwszej Pomocy Ozobot w klasie IIA Spotkanie z aktorami Teatru Trzynastka Gminny konkurs przyrodniczy Warsztaty ogrodnicze w klasach pierwszych Klasa 1a w Planetarium Święto Konstytucji 3 Maja Paraolimpiada w Legionowie Święto Gminy Wieliszew 2018 Klasy I w Muzeum Etnograficznym Ciao Italia! Projekt „Uczymy się od siebie” Uniwersytet Dziecięcy Dyplom uznania

Pokazy sokolnicze

26 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach odbyły się pokazy sokolnicze. Była to niezwykła lekcja przyrody, która została zorganizowana w jednej z sal. Inicjatorami spotkania byli: uczeń kl. VIa, Igor oraz jego mama, p. Chojnacka. Oswojone ptaki wraz z Państwem z firmy A.KUKU przyjechały ze Smolnicy pod Gliwicami. W lekcji uczestniczyły klasy szóste pod opieką nauczycieli.

Na pokazie zaprezentowano: jastrzębia Harrisa, myszołowa Mini, pustułkę Tolę  oraz sowy: płomykówkę Lilkę, pójdźkę Tadzika i puchacza Zbyszka. Sokolnicy zwrócili uwagę na ich budowę i zachowania. Następnie zaprezentowali je podczas lotu. W trakcie pokazu zadawali uczniom pytania na temat życia swych skrzydlatych podopiecznych. Za poprawną odpowiedź można było założyć rękawicę, na której siadały ptaki, a także nagrodzić je kawałkiem mięsa. Ptaki wyglądały pięknie i okazale. Za wyjątkiem Lolka wszystkie były bardzo posłuszne i wypełniały polecenia. Godnie prezentowały się  w locie.

Uczniowie dowiedzieli się m. in., że najmniejsza sowa w Polsce to sóweczka, a największy ptak – Bielik. Puchacz waży 2 kg i ma uścisk potężnych szponów o sile 1 tony, co pozwala mu na upolowanie samicy i innych zwierząt, w tym jeża, którego zjada w całości z kolcami.

Pokazy sokolnicze bardzo podobały się zebranym. Uczniowie przyswoili sobie wiele informacji o drapieżnych ptakach. Dowiedzieli się, gdzie i jak żyją, jak należy o nie dbać, jak je chronić i jak zachowywać się w pobliżu gniazd. Ta niezwykła lekcja przyrody na zawsze pozostanie w ich pamięci.

Matylda Mączyńska,

uczennica kl. 6a