Plan imprez szkolnych Sprzątanie Świata “Rhyme on time” - warsztaty Bajkoterapia Zielona Szkoła klas 6 Międzynarodowa konferencja WIZYTA POLICJANTÓW W NASZEJ SZKOLE Szkoła innym okiem:) Warsztaty w Arenie Jesienne sowy PoZdro! „Kocham Cię, Polsko!” Klasy 5 w Muzeum Archeologicznym Święto Niepodległości Ogarnij Inżynierię Klasa 6b w Muzeum Neonów Dzień pluszowego misia KLASOWY DRUŻYNOWY TURNIEJ MATEMATYCZNYW KLASIE 3B Wycieczka do Muzeum Narodowego Zbiórka na schronisko Gminny konkurs poezji AKTYWNA KL. 2 C Dni Osób Niepełnosprawnych Debata Szkolna 2017 „Wylosuj Anioła” Jasełka 2016 WOśP 2017 Mistrzowie unihokeja "Countries of the British Island and Ireland" MateMAGIKa "Wiosna, ach to Ty..." "Sporty dla wszystkich..." Poziom sprawności fizycznej SKS Sztuka na talerzu Młody Bohater Trzymaj Formę Wycieczka do Muzeum Literatury

Wydarzenia 2016/17

Międzynarodowa konferencja

                                                                                                                                                     

W dniach od 5 do 7 października 2016 roku odbyła się druga wizyta studyjna 17 ekspertów europejskich w Zespole Szkół w Łajskach. Od 2014 roku szkoła bierze aktywny udział w projekcie Unii Europejskiej pt.:  „Wzrost osiągnięć wszystkich uczniów w edukacji włączającej” (“Raising the Achievement of All Learners in Inclusive Education). W projekcie, spośród 29 krajów członkowskich,  zostały wybrane trzy szkoły europejskie do badania jakości edukacji włączającej:

  1. The Calderglen Schools w East Kilbride k/ Glasgow, Szkocja
  2. Istituto Tecnico Agrario Sereni (I.T.A. Sereni), Instituto Comprensivo Antonio Rosmini, Rzym, Włochy
  3. Zespół Szkół w Łajskach, Polska

 

Eksperci, którzy dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniem, wymianą poglądów pochodzą z różnych krajów europejskich:

  1. Lies Vanpeperstraete – Belgia – naukowiec , pedagog specjalny

 

  1. Marijke Wilssens – Belgia – naukowiec, pedagog specjalny

Obie panie pracują naukowo na wyższej uczelni w Gandawie - Artevelde University College, mieszczącej się na północny zachód od Brukseli:

https://www.arteveldehogeschool.be/en

  1. Pavlos Dapolas – Cypryjczyk, pracuje w Aradipu nieopodal Larnaki, wykłada grekę, łacinę, filozofię, jest członkiem Narodowego Komitetu UNESCO.

 

  1. Paul-André Leblanc – Belgia – inspektor pracujący w Kuratorium Oświaty w Brukseli:

http://enseignement.be/

 

  1. Leelo Tiisvelt – Estonia – dyrektor szkoły w Viimsi na północ od Talina:

http://www.viimsi.edu.ee/?id=14608

 

  1. Mari-Pauliina Vainikainen – Finlandia – doktor w zakresie edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami, adiunkt na Uniwersytecie w Helsinkach. Badała ocenę umiejętności ucznia oraz zajmowała się innowacyjnością badań PISA 2015 I PISA 2018 w Finlandii.

https://www.helsinki.fi/en

 

  1. Giuseppe Fusacchia – Włochy –wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Rzymie “Instituto Comprensivo Antonio Rosmini”, pasjonat idei edukacji włączającej, współpracuje z Ministerstwem Edukacji we Włoszech, muzyk, multiinstrumentalista, dyrygent szkolnej orkiestry.

http://www.icrosmini.it/

 

  1. Anne Lium Berger – Norwegia – jest kierownikiem Edukacyjnego Centrum Usług Psychologicznych oraz Centrum Wsparcia Absolwentóww Kształcenia Ponadgimnazjalnego w Trosmu i okręgu Tromsu w Norwegii (oddalone ponad 3.000 km od Łajsk). Była wieloletnią dyrektorką Szkoły Podstawowej w Tromsu z edukacją włączającą. Mama trójki dzieci, w tym syna autysty.

http://www.tromso.kommune.no/

 

  1. Manuela Sanches Ferreira – Portugalia – professor na Wydziale Edukacji Specjalnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Porto, na północy Portugalii. Manuela napisała wiele prac, artykułów na temat Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia  (ICF). Współpracuje od 2010 roku z amerykańskim Towarzystwem Niepełnosprawnosci Intelektualnej i Rozwojowej (AAIDD). Koordynowała szereg projektów edukacyjnych oraz interwencyjnych w społecznościach lokalnych w Portugalii oraz w UNICEFie.

https://portal.ipp.pt/site/id/projectos/uaei.aspx

 

  1. Pavol Janosko –Słowacja – doktor nauk humanistycznych, badacz edukacji włączającej. Pracuje na  Katolickim Uniwersytecie w Ruzomberku na północy Słowacji. Pasjonat terapii w edukacji – artterapii, muzykoterapii, ergoterapii, terapii rodzinnej w kontekście chorób psychicznych.

http://www.ku.sk/en/

 

  1. Patrick Bonvin – Szwajcaria – profesor na Uniwersytecie Pedagogicznym w Lozannie w Szwajcarii, 50 km na północ od Genewy. Specjalista w zakresie psychologii w edukacji włączającej, ICEF-u oraz problematyki powtarzania klasy przez uczniów. Pracuje także w Międzynarodowym Laboratorium Edukacji Włączającej (LISIS), które działa na Uniwersytecie w Quebecu, w Trois-Rivieres w Kanadzie.

http://www.unil.ch/central/en/home.html

 

  1. Karl Napieralla – Walia – nauczyciel, były dyrektor Zespołu Szkół w Swansea w Walii, od czterdziestu lat pracuje w sferze edukacji, pasjonat idei edukacji włączajacej. Został odznaczony nagrodą OBE za zasługi dla edukacji. Karl prowadzi szereg wizyt studyjnych w Walii I za granicą, przygotowuje materiały na konferencje i  projekty edukacyjne w ramach Unii Europejskiej. Współpracuje z British Council. Nadzorował realizację programu “Szkoła XXI wieku” o wartości ponad 98 mln funtów. Opracował i prowadził autorski project “Corporate Leadership” , który wykształcił wielu wybitnych manadżerów.

http://www.swansea.ac.uk

 

  1. Stephen McKinney – Szkocja – professor na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Glasgow, w Szkocji. Autor wielu prac, artykułów naukowych dotyczących roli religii i wiary w życiu człowieka.

http://www.gla.ac.uk/schools/education/staff/stephenmckinney/

 

  1. Anthoula Kefallinou – Grecja (Europejska Agencja) – project manager w Europejskiej Agencji ds. Edukacji ze Specjalnymi Potrzebami i Edukacji Włączającej. Studiuje na Uniwersytecie w Manchesterze w Anglii. Obecnie pisze pracę doktorską n.t. doświadczeń uczniów kształcących się w edukacji włączającej w angielskich i greckich szkołach ponadpodstawowych.

http://www.manchester.ac.uk/

 

  1. Harald Weber – Niemcy (Europejska Agencja) – od 15 lat jest project managerem w Europejskiej Agencji ds. Edukacji ze Specjalnymi Potrzebami i Edukacji Włączającej z siedzibą w Odense w Danii i w Brukseli w Belgii. Ponadto kieruje wydziałem zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie w Kaiserlautern na południe od Franfurtu nad Menem w Niemczech.

http://www.uni-kl.de/en/home/

 

Na międzynarodowej konferencji, która miała miejsce 6 października 2016 roku w Zespole Szkół w Łajskach poruszane były złożone aspekty edukacji włączającej. Część warsztatowa została podzielona według następujących zagadnień:

  • "JAK SAMORZĄDY RADZĄ SOBIE Z RÓŻNORODNOŚCIĄ W EDUKACJI - EDUKACJA WŁĄCZAJĄCA" z udziałem wójta gminy Wieliszew pana Pawła Kownackiego, przedstawicieli MEN-u, Mazowieckiego Kuroatorium Oświaty, oraz rodziców z Rady Rodziców ZS Łajski;

 

  • "ROLA SPECJALISTÓW I ASYSTENTÓW W OGÓLNODOSTĘPNEJ SZKOLE” z udziałem asystentów uczniów z niepełnosprawnością i specjalistów ZS Łajski;

 

  • "DOSTOSOWANIE I WPROWADZANIE ZALECEŃ IPETU W REALIZACJI PODSTAWY PROGRAMOWEJ WŚRÓD UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI EDUKACYJNYMI" z udziałem nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz świetlicy;

 

  • "ROLA NAUCZYCIELA PRZEDMIOTOWCA W REALIZACJI ZALECEŃ WYNIKAJĄCYCH Z IPET-U" z udziałem nauczycieli przedmiotowców z kl. 4-6 szkoły podstawowej oraz klas 1-3 gimnazjum.

 

Konferencję uświetniły koncerty szkolnej orkiestry dętej pod dyrygencją pani Justyny Niegierysz oraz szkolnej orkiestry Batucady pod „skrzydłami” pani Marty Maślanki.

 

Wartość merytoryczna konferencji jest niepodważalna. Mamy nadzieję, że owoce pracy lokalnych organizatorów i naukowców europejskich będą odczuwalne w życiu Zespołu Szkół w Łajskach i w społeczności lokalnej gminy Wieliszew.

Virginia Stafiej

WICEDYREKTOR ZS ŁAJSKI

 

 

 

 

Fotorelacja z wizyty tutaj

Zapraszamy do obejrzenia Międzynarodowej Konferencji w Ministerstwie Edukacji Narodowej z udziałem ZS Łajski: kliknij tutaj

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Łajskach
    ul.Kościelna 63
    05-119 Legionowo
  • +48 22 782 22 83
    spl@wieliszew.pl

Galeria zdjęć