Plan imprez szkolnych Sprzątanie Świata “Rhyme on time” - warsztaty Bajkoterapia Zielona Szkoła klas 6 Międzynarodowa konferencja WIZYTA POLICJANTÓW W NASZEJ SZKOLE Szkoła innym okiem:) Warsztaty w Arenie Jesienne sowy PoZdro! „Kocham Cię, Polsko!” Klasy 5 w Muzeum Archeologicznym Święto Niepodległości Ogarnij Inżynierię Klasa 6b w Muzeum Neonów Dzień pluszowego misia KLASOWY DRUŻYNOWY TURNIEJ MATEMATYCZNYW KLASIE 3B Wycieczka do Muzeum Narodowego Zbiórka na schronisko Gminny konkurs poezji AKTYWNA KL. 2 C Dni Osób Niepełnosprawnych Debata Szkolna 2017 „Wylosuj Anioła” Jasełka 2016 WOśP 2017 Mistrzowie unihokeja "Countries of the British Island and Ireland" MateMAGIKa "Wiosna, ach to Ty..." "Sporty dla wszystkich..." Poziom sprawności fizycznej SKS Sztuka na talerzu Młody Bohater Trzymaj Formę Wycieczka do Muzeum Literatury

Wydarzenia 2016/17

Ogarnij Inżynierię

Ogarnij Inżynierię - niezwykły projekt edukacyjny w Zespole Szkół w Łajskach

Fundacja Katalyst Engineering działająca w Warszawie zaprosiła naszą szkołę do współpracy przy programie „Ogarnij Inżynierię” , moduł „Zielone dachy”. Jest to  innowacyjny program edukacyjny, który łączy inżynierię, technologię druku 3D z wiedzą z przyrody, matematyki, informatyki i techniki.

Dzieci są urodzonymi inżynierami. Już od najmłodszych lat fascynuje je tworzenie, konstruowanie, rozkładanie urządzeń na części i sprawdzanie, jak działają. „Ogarnij Inżynierię” otwiera przed uczniami świat zaawansowanej technologii, zaprasza do majsterkowania i zabawy z naukami ścisłymi. Dzieci uczą się projektowania, przeprowadzania eksperymentów i praktycznego wykorzystywania najnowocześniejszych technologii, a także zdobywają umiejętności przydatne w dorosłym życiu.

 Fundacja  Katalyst Engineering zapewniła materiały dydaktyczne i sprzęt dla uczniów i nauczycieli, np. : drukarkę 3D, stacje pogodowe, zestawy doświadczalne i konstukcyjne dla grup – „Wiatr”, „Temperatura”, „Wilgotność powietrza”, „Ciśnienie atmosferyczne”, hygromety, barometry, wagi, pompki,  wiatraki, „Notatniki Inżyniera” dla każdego ucznia i inne.

W ramach modułu Fundacja zapewnia również bezpłatne kompleksowe szkolenia, warsztaty dotyczące zarówno modułu, jak i całego programu, przeznaczone dla nauczycieli  biorących udział w programie, warsztaty z obsługi drukarki 3D i podstaw modelowania. Projekt „Ogarnij Inżynierię” realizuje w naszej szkole grupa nauczycieli, którzy brali udział w szkoleniach, t.j.Marta Senator, Anna Miętek, Anna Lemieszek-Kręć, Tadeusz Czaplicki, Tomasz Kazberuk, a koordynatorem całego projektu jest Ewa Grzymała.

Uczniowie podczas lekcji przyrody, informatyki, matematyki, techniki i plastyki wzbogacają swoją wiedzę na temat różnych rodzajów energii, sposobów jej pozyskiwania oraz konstruują swoje modele turbin wiatrowych, termometrów, hygrometrów. W ramach modułu dzieci uczą się rozwiązywać problemy metodą naukową – określają problemy, poszukują rozwiązań, planują działania, realizują swój projekt, by następnie go przetestować i udoskonalić.  Ważnym aspektem jest również współpraca w ramach  pracy zespołów – umiejętności niezbędnych, by odnieść sukces w dorosłym życiu. Uczniowie stają się odkrywcami i konstruktorami. Poznają praktyczne zastosowanie pojęć i koncepcji naukowych. Taka metoda pracy sprawia, że uczniowie dużo bardziej angażują się w lekcje i są zmotywowani do uczenia się przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Jest to jednym z celów tego projektu.

Innym równie ważnym celem jest zainteresowanie dzieci problematyką i rozwiązaniami dotyczącymi zielonych dachów, stąd nazwa modułu „Zielone dachy”. Zielony dach to rodzaj pokrycia dachu, w którym występuje warstwa podłoża dla roślin. Szczególnie popularne są w krajach skandynawskich, gdzie wykorzystywano je już w czasach Wikingów. Dzieci budują takie domy na lekcjach techniki i plastyki, a później poznają ich zalety i wady robiąc doświadczenia i prowadząc pomiary.

Następną ważną sprawą jest zainteresowanie dzieci technologią 3D, kiedy to uczą się modelowania 3D oraz obsługiwania drukarki 3D. Jest to technologia, która może zmienić nasz sposób myślenia o tworzeniu i produkcji przedmiotów. Drukarki 3D mają zróżnicowane kształty, rozmiary i można dzięki nim drukować różne przedmioty – od samolotów, domów po ludzkie tkanki. Szybki rozwój druku 3D zadziwia nawet ludzi ze środowiska związanego z tą technologią. Drukarki 3D mogą wykorzystywać do druku bardzo różne materiały, takie jak biodegradowalny plastik ( powstały ze skrobi kukurydzianej i trzciny cukrowej), żywice, szkło nawet czekoladę i inne  ekologiczne materiały. Już od czasów Archimedesa wynalazcy zmieniali sposób i jakość naszego życia. Wielu fachowców uważa, że drukarki 3D to wynalazek, dzięki któremu dokona się największa, od czasów rewolucji przemysłowej, zmiana w sposobie wytwarzania przedmiotów. Nie tylko dlatego, że jest to urządzenie, które pozwala ludziom na innowacyjność w domowym zaciszu, ale także dlatego, że jest to inspirujący symbol innowacji w działaniu. Konsumenci staną się twórcami, którzy sami będą mogli wytwarzać potrzebne im przedmioty.

Nie pozostaje mi już więcej, jak życzyć dobrej zabawy i szerokich horyzontów wszystkim uczestnikom projektu, którzy będą „przebywać w innym wymiarze” w ciągu tego roku szkolnego.

Koordynator projektu Ewa Grzymała

Aby zobaczyć zdjęcia z projektu kliknij tutaj

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Łajskach
    ul.Kościelna 63
    05-119 Legionowo
  • +48 22 782 22 83
    spl@wieliszew.pl

Galeria zdjęć