Wydarzenia 2012/13

Światowy Dzień Ziemi 2013

22 kwietnia 2013 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Celem tego dnia było promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie, a szczególnie  wśród dzieci i młodzieży.

Co roku ten szczególny dzień ma inne przesłanie. W tym roku święto naszej planety jest obchodzone pod hasłem „ELEKTROODPADY – PROSTE ZASADY”. To hasło ma dać do zrozumienia, że oprócz takich śmieci jak papier, metal, szkło i plastik są również odpady elektryczne, których nie należy wyrzucać do lasu, ale można zawieść je do specjalnego punktu zbierającego niepotrzebne i zużyte komórki, telewizory, pralki, lodówki, mikrofalówki itd.

Nasza szkoła, co roku, organizuje apele informujące o ekologicznym zachowaniu. Panie Ewa Piotrowska i Ewa Grzymała czuwały, aby każda klasa przygotowała krótkie przedstawienie dotyczące szacunku wobec planety Ziemi.

Klasy młodsze 0-III, pod kierunkiem swoich wychowawczyń p. Agnieszki Woźniak, Dominiki Grzymały, Justyny Chorążak, Izabeli Kownackiej, Małgorzaty Ekiert-Kościńskiej, Jolanty Jannasz, Iwony Banaszek, Ewy Wójcik, przygotowały wspaniały program artystyczny: piosenki, tańce, dramy. Starsze klasy IV-VI pod kierunkiem p. Ewy Grzymały, Anny Kołodziejskiej, Agnieszki Ryślińskiej zaprezentowały ciekawe etiudy teatralne dotyczące ekologii. Klasy gimnazjalne miały niezwykle zróżnicowany program. Klasa IA po kierunkiem p. Lidii Lewandowskiej przygotowała sondę uliczną „Co uważasz o naszej planecie?” Uczniowie klasy IB pod kierunkiem p. Virginii Stafiej przygotowali edukacyjne plakaty dotyczące recyklingu , oszczędzania wody, prądu, szkodliwości wywożenia śmieci do lasu. Ale najbardziej zaskakujący był pokaz klasy II gimnazjum pod kierunkiem p. Tadeusza Czaplickiego. Uczniowie tej klasy zaprezentowali się w strojach ekologicznych, tzn. w folii bąbelkowej, w workach na śmieci, w sukience z gazet!

Uważam, że ten niezwykły apel uświadomił wielu uczniom, że mamy tylko jedną planetę i że trzeba ją szanować i o nią się troszczyć. Każdego dnia.

Kinga Markowska, kl. I B GIM

Zdjęcia z apelu dostępne tutaj