Wizyta naukowców

Dnia 07.01.2016 roku do Zespołu Szkół w Łajskach przybyli wyjątkowi goście:

prof. Grzegorz Szumski - kierujący Zakładem Edukacji Integracyjnej i Rehabilitacji Społecznej w AKADEMII PEDAGOGIKI SPECJALNEJ im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie,

dr Beata Rola - pedagog specjalny, konsultantka ds. kształcenia specjalnego i integracyjnego w MAZOWIECKIM SAMORZĄDOWYM CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w Warszawie,

prof. Diane Ryndak - wykładowca na Wydz. Pedagogiki Specjalnej na UNIWERSYTECIE PÓŁNOCNEJ KAROLINY w Stanach Zjednoczonych (Specialized Education Services at UNIVERSITY OF NORTH CAROLINA in Greensoboro, the USA),

dr Debbie Taub - dyrektor ds. badań naukowych i programów w ACERI Partners w Stanach Zjednoczonych - firmie specjalizującej się w edukacji ze specjalnymi potrzebami (Practice-Based Educational Consulting Services in Special Education for Students with Extensive Learning Needs).

Goście zwiedzili szkołę, uczestniczyli w lekcji muzyki i, przede wszystkim, rozmawiali z dyrekcją, nauczycielami i uczniami. To niezwykle wartościowa wizyta dla społeczności szkolnej w Łajskach, bowiem ci naukowcy, praktycy od lat zajmujący się edukacją ze specjalnymi potrzebami (nawet ze Stanów Zjednoczonych Ameryki!) wyrazili uznanie i podziw dla naszych działań promujących ideę edukacji włączającej. W czasie długiej rozmowy z dyrektorem Markiem Tarwackim przekonywali, że edukacja włączająca to słuszna droga dla tworzenia przyszłego społeczeństwa - tolerancyjnego, empatycznego, traktującego każdego człowieka podmiotowo.

Profesor Grzegorz Szumski i doktor Beata Rola wyrazili chęć ścisłej współpracy i opiekę naukową.

Virginia Stafiej