„Laboratorium ciemności” – wycieczka klas piątych

21.21.2015 roku klasy 5a i 5b wyjechały na wycieczkę szkolną do Polskiego Związku Niewidomych. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Laboratorium Ciemności”. Zajęcia prowadziły osoby niewidome z asystentem.
Podczas warsztatów dzieci ćwiczyły z symulatorami różnych schorzeń wzroku, obejrzały film rysunkowego „N jak niewidomy” oraz ćwiczyły w parach: „niewidomy” – „przewodnik”.
Najciekawsze okazały się ćwiczenia w grupach:
  • Świat dźwięków, dotyku, zapachów – nie widzę, a rozpoznaję.
  • Jak nalać wodę do szklanki, rozpoznać kolory, zmierzyć temperaturę? Nie widzę, a potrafię.
  • Jak czytają i piszą osoby niewidome? Prezentacja pisma Braille’a i specjalnych technik komputerowych.
  • Rysunki dla niewidomych, mapy, miniatury obiektów – próbuję rozpoznać w ciemności.

Ćwiczenia były bardzo ciekawe, uczniowie dowiedzieli się, jak radzą sobie osoby niewidome, słabowidzące i jak im pomagać. Była to przede wszystkim bardzo dobra lekcja empatii i szacunku do drugiego człowieka.