23 czerwca 2016 w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Europejskiej Agencji ds. Edukacji Włączającej i Edukacji ze Specjalnymi Potrzebami: Haralda Webera i Anthoulę Kefalliou. Wspólnie z panią Elżbietą Neroj (MEN), panią Dorotą Żyro (ORE) i wójtem gminy Wieliszew panem Pawłem Kownackim omawialiśmy przygotowania do drugiej wizyty ekspertów z Europy. Wizyta ta odbędzie się w dniach 5 - 7 października 2016 i zaangażuje cała społecznosć Zespołu Szkół w Łajskach: uczniów, nauczycieli, asystentów, rodziców, specjalistów, władze gminy Wieliszew oraz przedstawicieli MEN i ORE. Tematem spotkania będą kwestie dotyczące istoty projektu: "Wzrost osiągnięć wszystkich uczniów w edukacji włączającej".
Virginia Stafiej
22 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony na całym świecie. Akcje podejmowane tego dnia mają na celu uświadomienia istoty ekosystemu, naszej zależności od dóbr, które czerpiemy z planety Ziemi.
21 kwietnia 2016 roku, w naszej szkole został zorganizowany Dzień Ziemi. O godzinie 9:00 na sali gimnastycznej, wspaniale udekorowanej, rozpoczęło się przedstawienie pt.: 'Jak uczyliśmy Damiana szanować przyrodę". Spektakl, który obejmował tańce, śpiew, a nawet rozprawę sądową, został przygotowany przez wychowawczynie klas IIIA i IIIB panie Ewę Grzymałę i Iwonę Lubieniecką. Przedstawienie to miało na celu nauczyć nas dzieci i młodzież dbać o rośliny i zwierzęta oraz otaczający nas naturalny świat.
Po występie trzecioklasistów zostały przyznane nagrody przez dyrektora SAPO Wieliszew pana Jacka Banaszka dla zwycięzców Konkursu Gminnego na najciekawszą zabawkę zrobioną ze odpadów. Wygrała kl. IIIB ze Szkoły Podstawowej w Skrzeszewie.
O godzinie 10:30 rozpoczęły się warsztaty ekologiczne przygotowane przez nauczycieli przyrody, biologii i chemii: panią Ewę Piotrowską, panią Ewę Winek, panią Ewę Grzymałę, panią Iwonę Lubieniecką, panią Dagmarę Lipińską, pana Tomasza Jaworskiego. Warsztaty prowadzili także uczniowie kl. III gimnazjum i kl. II gimnazjum. Doświadczenia chemiczne, które były przedstawione na tych warsztatach, miały przekonać młodszych uczniów, że chemia może być łatwa, a co ważniejsze, ciekawa. Gimnazjaliści przedstawili zjawiska takie jak, otrzymanie wodoru z Kreta, zjawisko dyfuzji, badanie składu powietrza itp.
Dzieci były zachwycone, pełne wrażeń i, co najważniejsze, już wiedzą, jak ważne jest szanowanie naszej matki - Ziemi.
MICHAŁ TURSKI kl. III gimnazjum
29 lutego 2016 roku klasa 3 gimnazjum przyjmowała w murach naszej szkoły niecodziennych gości – sześcioosobową grupę aktorów z „Teatru Trzynastka” działającego w Legionowie od 13 grudnia 2013.
Byli to:Piotr Plejewski, Bartłomiej Kania, Adam Aksamit – założyciel teatru, Joanna Róg, Wioleta Kowalczyk i Anna Pala.( wg kolejności na zdjęciu ).
W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie klasy 2 gimnazjum oraz panie: Lidia Lewandowska, Iwona Banaszek i Bogumiła Żarna.
W trakcie rozmowy młodzi aktorzy z pasją opowiadali nam o swojej fascynacji teatrem, o marzeniach z nim związanych, a także o pracy. Zdradzili nam kilka sekretów, np. jak pracują nad przygotowaniem spektaklu, jak radzą sobie z tremą.
Okazało się, że nie jest to zajęcie, które od razu daje duże pieniądze i przynosi sławę. Na sukces, jak wszędzie, trzeba zapracować. Wszyscy nasi rozmówcy zgodnie podkreślali jednak, że w życiu trzeba mieć marzenia i wytrwale dążyć do ich realizacji, nie zniechęcając się trudnościami.
Postanowiliśmy wziąć sobie te słowa do serca.
Nasze spotkanie zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem.
25 lutego klasa III gimnazjum (pod opieką pań Virginii Stafiej i Bogumiły Żarny ) uczestniczyła w corocznej giełdzie szkół ponadgimnazjalnych organizowanej przez „Perspektywy” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Przez ponad trzy godziny uczniowie odwiedzali stoiska liceów i techników warszawskich, państwowych, społecznych i prywatnych, szukając najbardziej odpowiednich dla siebie szkół.
Przyjazne IV piętro opuszczali z mnóstwem ulotek informacyjnych, aby je w skupieniu przeanalizować i dokonać mądrego, przemyślanego wyboru dalszej edukacji.
Dnia 07.01.2016 roku do Zespołu Szkół w Łajskach przybyli wyjątkowi goście:
prof. Grzegorz Szumski - kierujący Zakładem Edukacji Integracyjnej i Rehabilitacji Społecznej w AKADEMII PEDAGOGIKI SPECJALNEJ im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie,
dr Beata Rola - pedagog specjalny, konsultantka ds. kształcenia specjalnego i integracyjnego w MAZOWIECKIM SAMORZĄDOWYM CENTRUM DOSKONALENIA NAUCZYCIELI w Warszawie,
prof. Diane Ryndak - wykładowca na Wydz. Pedagogiki Specjalnej na UNIWERSYTECIE PÓŁNOCNEJ KAROLINY w Stanach Zjednoczonych (Specialized Education Services at UNIVERSITY OF NORTH CAROLINA in Greensoboro, the USA),
dr Debbie Taub - dyrektor ds. badań naukowych i programów w ACERI Partners w Stanach Zjednoczonych - firmie specjalizującej się w edukacji ze specjalnymi potrzebami (Practice-Based Educational Consulting Services in Special Education for Students with Extensive Learning Needs).
Goście zwiedzili szkołę, uczestniczyli w lekcji muzyki i, przede wszystkim, rozmawiali z dyrekcją, nauczycielami i uczniami. To niezwykle wartościowa wizyta dla społeczności szkolnej w Łajskach, bowiem ci naukowcy, praktycy od lat zajmujący się edukacją ze specjalnymi potrzebami (nawet ze Stanów Zjednoczonych Ameryki!) wyrazili uznanie i podziw dla naszych działań promujących ideę edukacji włączającej. W czasie długiej rozmowy z dyrektorem Markiem Tarwackim przekonywali, że edukacja włączająca to słuszna droga dla tworzenia przyszłego społeczeństwa - tolerancyjnego, empatycznego, traktującego każdego człowieka podmiotowo.
Profesor Grzegorz Szumski i doktor Beata Rola wyrazili chęć ścisłej współpracy i opiekę naukową.
Virginia Stafiej
Dnia 23 listopada 2015 roku w Zespole Szkół w Łajskach po raz drugi miało miejsce niesamowite wydarzenie - przy boisku szkolnym rozdawane były jabłka, a dokładnie 20 ton jabłek!! :)
Jablka trafiły do szkoły w ramach Unijnego Projektu, za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego.