INFORMACJE O SZKOLE

HISTORIA

Jak dowiadujemy się z ustnych przekazów najstarszych mieszkańców wsi, zaistnienie szkoły we wsi Łajski to czasy zaboru rosyjskiego (koniec XIX – początek XX wieku), tzw. Guberni Warszawskiej. Wtedy to Gubernator Warszawski wydał pozwolenie na budowę szkoły we wsi Łajski.

Szkoła ta była zbudowana w miejscu dzisiejszego skweru im. Stanisława Pączkowskiego – pierwszego dyrektora jej dyrektora. Zbudowana w latach 1900-1902 drewniana szkoła w miarę przybywania dzieci i mieszkańców nie spełniała swoich zadań. W związku z czym, naukę prowadzono w domach prywatnych.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, rozpoczęto przygotowania do budowy nowej szkoły. Taka szkoła została zbudowana w latach 1938-39 w miejscu dzisiejszego gmachu, wzdłuż ulicy kościelnej. Budowę zakończono  tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego w 1939 r. Jednak dzieci nie usłyszały w murach tej szkoły ani jednego dzwonka. W pierwszych dniach wojny 1939 roku została zbombardowana i spłonęła. Udało się jedynie uratować częściowo księgozbiór szkoły, który był darem dyrektora fabryki „Podkowa”, która znajdowała się w Michałowie Reginowie.

Po wojnie lekcje odbywały się w barakach, które zbudowali Niemcy w miejscu dzisiejszej szkoły.

Szkoła obecna została zbudowana w latach 60-tych XX wieku. Jest to tzw. tysiąclatka, zbudowana w związku z obchodami 1000-lecia państwa polskiego. Została oddana do użytku we wrześniu 1964 roku.

EXCEL_funkcja_jezeli_SPR.xlsx

zadania_excel.xls