Europejski Dzień Języków VI Sportowa Paraolimpiada pod Dębami w Ostrówku Otwarcie Szkolnego Ogrodu Botanicznego LEKCJA INNE NIŻ WSZYSTKIE W KLASIE IIIA Wielka Mała Historia Patriotyczny pokaz mody CODE WEEK KLASA 3A Dzień Papieski Ślubujemy! "Spieszmy się kochać ludzi..." kl. 2 u warszawskich strażaków Konkurs „Stworaki Potworaki” Rekord dla Niepodległej UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 100 – LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI Tydzień dla Niepodległej Warsztaty piernikowe Z włóczką Ci do twarzy Zbiórka żywności dla zwierząt Kolędowanie klas Ib i Ic Mikołajki Projekt SMS Kulisy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Jasełka 2018 Klasy gimnazjalne w Teatrze 13 Jestem wzorowym uczniem Być jak Ignacy Walentynkowy projekt klas 8 Warszawska Syrenka Z plecakiem przez świat Teatrzyk kukiełkowy pt. „Brzydkie kaczątko” Głoskowe rymowanki Szkolenie Fundacji Wiewiórki Julii „Bonjour Paris” Paraolimpiada 2019 Projekt klasowy pt. „Dbam o zdrowie” klasy Ib „Dotknąć Równika” Euroweek Sensoplastyka Matematyka z klasą

Wydarzenia 2018/19

Tydzień dla Niepodległej

Projekt „Tydzień dla Niepodległej”, realizowany  przez drugoklasistów

w Szkole Podstawowej im. St. Moniuszki w Łajskach

Z okazji zbliżającej się 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości uczniowie klas drugich, wzięli udział w Międzynarodowym Projekcie Partnerskim, na platformie e-Twinning. Projekt  został podzielony na pięć aktywności zwanych „tropami”. Uczniowie pracowali w grupach, rozwiązywali zadania i wyzwania, aby zdobyć trop.

Trop 1: Kierunek niepodległość (poniedziałek)

Tego dnia uczniowie grali w grę terenową, której hasła były rozmieszczone na terenie szkoły. Po zebraniu ważnych informacji skrupulatnie pracowali nad rozwiązaniem krzyżówki. Kolejnym zadaniem była gra karciana pt. „Niepodległy Piotruś” Uczniowie zapisywali punkty i tworzyli strategie, by wygrać. Następnym wyzwaniem było odkodowanie  zagadek matematycznych.

Trop 2: Spotkanie z historią. (wtorek)

Tego dnia odwiedził nas Gość Specjalny, dziadek Lenki z klasy 2a, który opowiedział dzieciom o historii odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po wysłuchaniu ciekawego opowiadania, spacerowaliśmy wirtualnie po dziełach sztuki prezentujących Józefa Piłsudskiego oraz Legiony Polskie. Skanowaliśmy aplikacją odpowiednie linki do obejrzenia tych obrazów. Następnie grupy wirtualnie odwiedziły Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. To była bardzo ciekawa wycieczka.

Trop 3: Niepodległość nie tylko pędzlem malowana (środa)

W tym dniu 64 uczniów zamieniło się w malarzy i stworzyło niepowtarzalną flagę Polski. Umalowane dłonie w barwach biało - czerwonych dzieci wspólnie odbiły na tapecie. Dzięki temu uzyskaliśmy niesamowity efekt artystyczny – jedyną w swoim rodzaju flagę Polski.

Trop 4: Patriotyczny pokaz mody (czwartek)

W tym wydarzeniu uczniowie klas drugich godnie i z dumą prezentowali narodowe stroje. Przeważały oczywiście barwy biało-czerwone, nie zabrakło również innych  kolorów kojarzących się z naszym krajem. Niepowtarzalne i oryginalne stroje przypadły do gustu młodszym kolegom i koleżankom. Pokaz zakończyły wychowawczynie klas drugich: Monika Ciszek ( kl.2a), Katarzyna  Sobczyk ( kl. 2b) i Katarzyna Barabasz (kl.2c).

Trop 5: Niepodległościowy zwiad terenowy (piątek). Ostatni dzień projektu. Podsumowanie.

Uczniowie przemienili się w profesjonalnych dziennikarzy. Podzieleni na grupy przeprowadzali wywiady z uczniami klasy czwartej ,oraz wybranymi nauczycielami naszej szkoły. Nasi łącznicy dotarli również do Urzędu w Wieliszewie, gdzie na ich pytania odpowiadali pracownicy tego miejsca. Po powrocie wszyscy uczniowie klas drugich śpiewali pieśni patriotyczne i czytali wybrane wiersze o naszej Ojczyźnie. Następnie porozmawiałyśmy z uczniami o tym, który trop sprawił im najwięcej problemów, a który przyniósł najwięcej radości. Wzruszającym przeżyciem dla naszych uczniów było rozdanie dyplomów „Tropicieli”.

Podsumowując projekt mogę śmiało napisać, że był to wspaniały tydzień patriotyczny: pełen wyzwań, współpracy, radości i wielkich emocji. Udział w projekcie poszerzył wiedzę uczniów na temat historii i dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Dodatkowo rozwinął w uczniach samodzielność,logiczne myślenie ,oraz zjednoczył nasze klasy. Zdobywanie tropów to była super przygoda, która zbliżyła naszą społeczność szkolną.

Zapraszamy obejrzenia galerii Podsumowanie projektu Tydzień dla Niepodległej

Monika Ciszek